24.06.2004 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stát hodlá prodat balík miliardových dluhů potravinářských firem jiné státní instituci

Údajně již několik měsíců připravují ministerstva financí a zemědělství projekt obchodu s dluhy potravinářských firem. O prodeji balíku těchto dluhů státnímu Podpůrnému a garančnímu rolnickému a lesnickému fondu má rozhodnout Česká konsolidační agentura. Tento úkol vyplynul z nařízení ministra financí Bohuslava Sobotky, uvádí dnešní Lidové noviny.

Proces běží již minimálně půl roku z iniciativy resortu zemědělství, sdělil člen dozorčí rady agentury Pavel Pešek. Jde o obchodní transakci, kdy stát sám sobě prodává dluhy v hodnotě 5,3 miliardy korun. Přitom zemědělský fond má uhradit České konsolidační agentuře (ČKA) něco přes miliardu korun. V balíku pohledávek se skrývají dluhy například Setuzy nebo Kosteleckých uzenin. Transakce však ještě není schválena, upozornil mluvčí České konsolidační agentury Jiří Pekárek.
Transakci kritizují hlavně investoři, kteří se obchodem s pohledávkami zabývají, píše se v deníku. Zájemce o tyto pohledávky, firma Arca Capital Bohemia, soudí, že fond není vhodným správcem pro problémové pohledávky z agentury. Jednak na to nemá kapacitu, jednak oprávnění, řekl předseda představenstva firmy Pavol Krúpa. S transakcí ale nesouhlasí ani někteří členové dozorčí rady agentury. Michal Doktor, který je také poslancem ODS, se domnívá, že PGRLF nebyl k těmto účelům zřízen.
Prodej dluhů považuje za standardní transakci mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa. Vysvětlil to tím, že jde o pohledávky za zemědělskými subjekty, a ministerstvo chce zabránit tomu, aby tito dlužníci byli vydíráni a aby se pohledávky staly předmětem spekulací.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down