13.06.2012 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stát má platit péči o týraná zvířata

Stát by měl podle Senátu proplácet obcím péči o zabavená týraná zvířata a po jejich majitelích pak náklady sám vymáhat. Horní komora tak doplnila novelu o ochraně zvířat proti týrání, která má také umožnit zákaz chovu zvířat krutým chovatelům. Novela se vrací k novému posouzení sněmovně.

Ministr zemědělství Petr Bendl s doplněním nesouhlasil. Bylo by podle něj nadbytečné a administrativně náročné. Doplnění přitom navrhl teplický primátor Jaroslav Kubera, podle něhož má stát lepší prostředky pro vymáhání nákladů na péči než obec s rozšířenou působností. "Když sledujete dramatické reportáže s vyhublými krávami, koňmi či jinými zvířaty, tak většinou lidé, kteří se toho dopouštějí, asi nebudou ochotní náklady platit," podotkl Kubera. Pro obec podle něj nebude lehké najít náhradního kvalifikovaného pečovatele. "Představte, jak budete obtížně hledat náhradního pečovatele o krokodýla nebo stádo pštrosů," uvedl. Platný zákon už umožňuje zvíře týrajícímu majiteli odejmout a umístit je do náhradního zařízení. Zvíře však stále zůstává majetkem původního majitele, který si někdy po čase pro zvíře přijde a bere si je zpět. Zákaz chovu má proto podle Bendla "efektivně zabránit v dalším týrání" zvířete. Senátoři se při hodinové debatě pozastavovali nad tím, že novela se kvůli evropské směrnici podrobně věnuje kvalifikaci ošetřovatelů a krmičů prasat, kteří by měli být buď poučeni chovatelem, nebo absolvovat školení. Senátor Vladimír Dryml se obával, že "každá babička, která chová prase, bude muset mít osvědčení o odborné způsobilosti". Zákon se ale vztahuje na chov prasat pro odchov a výkrm, nikoli na chov jednoho prasete.
Novela také stanovuje požadavky na vzdělání a kvalifikaci lidí, kteří usmrcují zvířata nebo pracují s pokusnými zvířaty. Upřesňuje rovněž požadavky pro udělení povolení k rituálním porážkám zvířat a upravuje ochranu zvířat pro vědecké účely. Novela má současně zavést poplatek 500 korun za prodloužení povolení k chovu vybraných druhů a zvýšit sazbu za schválení žádostí o převoz zvířat z 200 na 1000 korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down