Stát má zájem na tuzemské produkci

Zájmem státu je, aby tuzemští zemědělci a potravináři byli schopni produkovat kvalitní české potraviny a udrželi se na trhu. Je třeba proto hledat cestu k tomu, aby nedocházelo k monopolizaci na straně řetězců, která pak brání českým výrobkům prosadit se na trhu a ve svém důsledku ničí tuto základnu. Uvedl to pro týdeník Zemědělec ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek při své nedávné návštěvě Přerovska, kde mimo jiné zavítal do Moravské zemědělské akciové společnosti a a.s. Úsovsko.

Zaorálek se zajímal o problémy, které komplikují život zemědělcům a výrobcům potravin a co je třeba dělat pro jejich odstranění. „To je český zájem z řady důvodů, je to otázka české krajiny, schopnosti vyprodukovat obilí a udržet v České republice potravinářství,“ míní Zaorálek. Podle něj čeští producenti jsou vystavováni velké konkurenci. „Je sice nutné, aby se dodržovala pravidla a dodržovali je opravdu všichni,“ podotkl Zaorálek v souvislosti s podporami zahraničních producentů s tím, že v tomto případě je nutno zastat se českého výrobce. Jednou z cest je tvorba zákonů, jde například o novelu zákona o významné tržní síle. Zaorálek uvedl, že do budoucna by se mu zamlouvalo, kdyby se na českém trhu objevil nějaký obchodní řetězec, v němž by měly účast české zemědělské a potravinářské podniky. Bránil by tak monopolizaci trhu ze strany nadnárodních obchodních řetězců. „Proto je důležité mluvit se zástupci výrobců, jako například s vedením společnosti Úsovsko a hledat východiska,“ řekl. Zájem lidí je podle něj jasně definován a vláda je povinna hledat způsob, jak pomůže. Připomněl, že vítá spolupráci s Ministerstvem zemědělství v rámci proexportní politiky. „Je to příklad toho, jak se dá meziresortně spolupracovat. Dnes máme zemědělské diplomaty a velmi dobře jsme se s Ministerstvem zemědělství shodli na tom, jakým způsobem budeme kooperovat a využijeme naší sítě zastupitelských úřadů. Pro budoucnost tuzemských výrobců je prospěšné, když společně můžeme hledat způsob, jak jim pomoci,“ konstatoval Zaorálek s tím, že uvítá, pokud dalších podnikatelských výprav do zahraničí se budou pravidelně účastnit zástupci českých producentů potravin. Náměstek ministra zemědělství Pavel Veselý připomněl, že se představiteli navštívených podniků hovořili i o živočišné výrobě a o jejím pozitivním vlivu jak na zaměstnanost na venkově, tak na udržení kvality půdy a boji proti vodní a větrné erozi. Stát má podle Zaorálka rovněž zájem na udržení kvality půdy a hledají se způsoby, jak to zajistit v době, kdy se bojuje se suchem.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down