24.07.2023 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stát možná bude dál vyplácet rybářům náhrady za škody způsobené kormorány

Stát možná bude i v příštích třech letech vyplácet rybářům náhrady za škody, které jim na rybách způsobili kormoráni. Prodloužení kompenzací předpokládá poslanecká novela zákona, podle něhož mohou rybáři uplatnit nárok na odškodnění za letošní a uplynulé dva roky. Vláda se k předloze postaví zřejmě neutrálně.

Skupina poslanců ze všech sněmovních stran ve zdůvodnění uvedla, že kormorán je kvůli dlouhodobé "neodůvodnitelné ochraně" ze strany EU i členských států stále přemnožený, a není předpoklad, že by se jeho populace v dohledné době snížila. V připomínkovém řízení prodloužení kompenzací odmítlo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek sdělil, že rybáři dostávají pravidelně na odstřel kormoránů výjimky, a je tedy nesmyslné, aby stát zároveň vyplácel náhradu škody.

Stát obnovil odškodňování rybářů od roku 2018, i dvě předchozí novely se týkaly vždy tří let. "Předpokladem pro nastavení těchto přechodných období mělo být postupné snižování predačního tlaku kormorána velkého na rybí obsádky a odstraňování nejzávažnějších problémů spojených s jeho přemnožením v důsledku dlouhodobé a nedůvodné ochrany tohoto druhu v celé Evropské unii. Tento předpoklad však naplněn nebyl," napsali poslanci v důvodové zprávě nynější předlohy.

Škody způsobené kormorány nejsou podle vládních legislativců zpochybnitelné, další prodloužení vyplácení náhrad ale podle nich není systémové. Kabinet se zřejmě postaví proti navrhovanému postupu, aby Sněmovna schválila novelu zrychleně už v úvodním kole. Podle předběžného stanoviska vláda zákonodárcům doporučí, aby předlohu projednali podrobně a zabývali se nejen dopady na rybníkářství, ale i na státní rozpočet.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down