12.12.2006 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stát na Eastern Sugar žalobu nepodá

Ministryně zemědělství Milena Vicenová se včera sešla s představiteli nevládních agrárních organizací a profesního svazu, aby znala názor zemědělců na případnou žalobu státu vůči Eastern Sugar. Po zvážení všech argumentů, včetně ekonomických a právních, se účastníci pondělní schůzky vyslovili proti podání žaloby, s výjimkou Agrární komory ČR, která však na věc nemá jednotný názor. Podle tiskové mluvčí MZe Táni Králové o tomto stanovisku dnes Vicenová informovala vládu.

Rozhodnutí této cukrovarnické společnosti je totiž proti duchu unijní reformy, která předpokládá ukončení výroby cukru a pěstování řepy tam, kde tato činnost není efektivní.
Zástupci zemědělské veřejnosti podle Králové ocenili postoj ministerstva zemědělství a Státního zemědělského intervenčního fondu při definování kompenzací, které mají v souvislosti s uzavřením tří cukrovarů Eastern Sugar ČR dostat pěstitelé a smluvní poskytovatelé strojů. Jde o podíl 29,3 procenta z restrukturalizační dávky 730 eur za tunu cukru ve výši produkční kvóty firmy Eastern Sugar ČR. V Maďarsku a na Slovensku, kde společnost cukrovary rovněž uzavírá, mají být tyto kompenzace pěstitelům a poskytovatelům služeb nižší.
Ministryně dnes získala podporu vlády v úsilí obhajovat v Bruselu požadavek, aby 25 procent z produkční kvóty společnosti Eastern Sugar ČR zůstalo v naší republice. Zatím nedostala odpověď na dopis, kterým tento zájem oznámila v listopadu Evropské komisi společně se svým maďarským a slovenským protějškem. Žádost o ponechání 25 procent kvóty odcházející cukrovarnické společnosti chce ministryně Vicenová proto znovu připomenout příští týden na radě ministrů zemědělství v Bruselu.
Z dnešního jednání také vzešel úkol pro ministerstvo zemědělství zpracovat zprávu o příčinách, které umožnily současnou situaci, kdy Česká republika nenávratně ztratí možnost vyrábět cukr v množství pokrývajícím jeho domácí spotřebu, a kdo za ni může. Zprávu chce ministryně předat rovněž poslancům, především členům sněmovního zemědělského výboru. „Je škoda, že při rozdělování kvót se Česká republika alespoň nepokusila o určité provázání cukrovarů a pěstitelů řepy,“ uvedla ministryně.
Od vlády má také zadání vypracovat analýzu možného dalšího vývoje v tuzemském řepařství a cukrovarnictví a důsledků, které by mělo plošné krácení kvót, pokud unijní reforma trhu s cukrem nesplní očekávání.
Ministerstvo zemědělství bude spolupracovat s ministerstvem spravedlnosti, které připraví právní analýzy vycházející z dosavadních zkušeností při uplatňování cukerní reformy v ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down