15.06.2006 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stát neodškodní zemědělce za pole ležící ladem kvůli jarním záplavám

Téměř tisíc hektarů orné půdy na střední Moravě pokrývají vodní laguny po jarních záplavách. Dodnes nevyschla, proto zůstala neoseta. Za pole, kde nebyl žádný porost, nemohou být zemědělci odškodněni, uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Hugo Roldán pro středomoravskou Mladou frontu Dnes. Takovou podporu by Evropská komise neschválila, soudí. Připouští částečnou kompenzaci v případě, že voda zničila plochy, na kterých už rostla nějaká plodina. Náhrada se podle něj bude pohybovat zhruba od 5000 do 10 000 korun za hektar.

Neosetých 180 hektarů má například Agro-družstvo Morava Kojetín. Podle předsedy družstva Josefa Droběny nešlo setí v termínu již stihnout a pozdní osev by neposkytl záruku úrody. Škodu na tržbách má asi milion korun s tím, že daň z nemovitosti a nájem musí zaplatit. S náhradou těchto škod předseda příliš nepočítá. Věří však, že ministerstvo zemědělství nahradí alespoň škody na již osetých polích, jak slíbilo.
Asi 60 až 70 hektarů půdy pod vodou nebo silně podmáčenou má také majitel Farmy Městský a Nový dvůr Jaroslav Spurný. Vědí, že tuto ztrátu jim nikdo nevykompenzuje, a soudit se se státem by k ničemu nevedlo. Škodu na neosetých polích odhaduje Spurný na půldruhého milionu korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down