19.05.2004 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stát půjde před soud kvůli Madetě

Jihočeští zemědělci žalují stát kvůli prodeji Madety, kterou MZe nejdříve slíbilo podnik prodat farmářům, ale nakonec ho ale získala jiná společnost na zpracování mléka. Farmáři nyní označují obchod za neplatný a požadují 200 milionů korun jako náhradu škod, které jim údajně vznikly. Celý případ by měl Městský soud v Praze začít projednávat pravděpodobně ještě do konce června, informovala o tom Česká televize

Představitelé z Mlékařského a hospodářského družstva Jih, které sdružuje více než polovinu producentů mléka z jižních Čech, před přibližně třemi roky podepsali s tehdejším ministrem zemědělství Janem Fenclem smlouvu, podle které měli odkoupit třetinu Madety. Poté, co se ministrem zemědělství stal Jaroslav Palas, však stát kupní smlouvu vypověděl a počátkem letošního roku prodal svůj podíl společnosti Jihlavské mlékárny. Farmáři trvají na tom, že původní smlouva je platná a s ministerstvem zemědělství se soudí. Nově požadují po státu i úhradu všech škod, které by podle informací televize mohly dosáhnout více než 200 milionů korun. "Mohu potvrdit, že žaloba byla rozšířena," řekl Zdeněk Houška z Mlékařského a hospodářského družstva Jih, které je největším dodavatelem Madety.
Podle ministra zemědělství Jaroslava Palase však by byl obchod s farmáři pro stát nevýhodný. Zemědělské organizace i oslovení nezávislí obchodníci naopak tvrdí, že ministerstvo si od prodeje mlékárenské společnosti před třemi lety slibovalo zlepšení postavení farmářů, a proto přistoupilo na nižší cenu. Podle Palase byl podíl v Madetě prodán za méně než zhruba 150 milionů korun. Tisk uvádí 148 milionů korun. Družstvo Jih nabídlo podle ministra jen 82 milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down