22.01.2008 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stát uvolní trh s nepřístupnou půdou

Stát chce uvolnit trh s nepřístupnou půdou. MZe proto připravuje program zpřístupnění takzvaných nepřístupných pozemků, informoval server Aktuálně.cz. Podle odhadů prvního náměstka ministra zemědělství Iva Hlaváče je takových pozemků u nás kolem 600 až 700 tisíc hektarů, tedy přibližně pětina veškeré zemědělské půdy v zemi. MZe k nim chce zbudovat polní cesty přes již pronajaté pozemky.

Klíčovým krokem je podle MZe obnovit polní a přístupové cesty k současným nepřístupným pozemkům, které by museli nynější nájemci půdy respektovat. Vytváření cest některá pole rozdělí, píše Aktuálně, což by mělo motivovat zemědělce ke směně nepřístupných pozemků za jiné s existujícím přístupem.
Vytvořené cesty by Pozemkový fond bezúplatně převáděl na obce, které by se o ně měly starat nebo je prodat, uvedl pro Aktuálně.cz poradce ministra zemědělství Josef Stehlík. Obce podle něho na péči o přístupové cesty peníze dostanou. S tím souhlasil i předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský, naopak Agrární komora ČR usiluje o přednostní prodej cest zemědělcům.
"Chceme formou technické pomoci či nějaké asistenční služby vytvořit podmínky k dohodě mezi současnými uživateli pozemků a jejich vlastníky tak, aby došlo ke směně, která by odblokovala nepřístupné pozemky," řekl Aktuálně.cz Hlaváč.
Nepřístupnost pozemků znemožňuje vydávání pozemků v restitucích i možnosti družstev vyrovnat se s podílníky, uvádí Aktuálně.cz. Pro soukromé vlastníky jsou podle serveru pozemky přítěží a nelze jej prodat za tržní cenu, což je podle předsedy Svazu vlastníků půdy a soukromých rolníků Františka Jandy omezení vlastnických práv.
Vytváření přístupových cest blokovala podle Aktuálně.cz v době transformace především zemědělská družstva. Nyní jsou ale nepřístupné pozemky problémem i pro ně a současná legislativa neumožňuje o jejich zbudování požádat. Pokud vedou již existující cesty přes pozemek jiného vlastníka, může jim jejich užívání zablokovat, píše Aktuálně.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down