Stát zapůjčí postiženým obilí

Zemědělci, jejichž úrodu poničilo letos na jaře sucho, si mohou ze Správy státních hmotných rezerv (SSHR) půjčit či za zvýhodněnou cenu koupit krmné obilí pro chovaná zvířata. Agrowebu to sdělila ředitelka Odboru komunikace MZe Kateřina Böhmová s tím, že chovatelé si mohou celkem půjčit maximálně sto tisíc tun. Sucho poškodilo především produkci v Jihomoravském kraji, kde byl výnos obilovin o 65 procent nižší než v loňském roce.

Podle ministra zemědělství Petra Bendla má půjčka či prodej státního obilí pomoci podnikům s živočišnou výrobou v suchem poškozených oblastech překlenout výpadek krmných plodin z vlastní produkce. Farmáři mohou státu obilí vrátit zpět z příští produkce nebo za ně zaplatit.
Zemědělci postižení suchem budou možná také moci žádat o výjimku z povinnosti platit zálohy na daň z příjmu. Návrh v současnosti připravuje MZe ve spolupráci s ministerstvem financí.
O půjčku obilí mohou SSHR žádat pěstitelé, kteří jsou schopni doložit, že více než 30 procent výměry jejich pozemků spadá do suchem postižené oblasti a potvrzení o počtu velkých dobytčích jednotek podle výpisu z centrální evidence zvířat. Uvedená potvrzení obdrží zemědělec v příslušené Agentuře pro zemědělství a venkov a při podpisu smlouvy nesmí být starší než 30 dní.
Ceny při nákupu krmného obilí z hmotných rezerv státu jsou výhodnější než tržní. Za tunu krmné pšenice farmář zaplatí 4500 Kč, v polovině října se na plodinové burze v Brně tuna krmné pšenice obchodovala za zhruba 5400 Kč.
Minimální množství půjčeného obilí je stanoveno na deset tun na jeden subjekt. Za každý započatý měsíc půjčky zaplatí farmář 0,485 procenta ceny obilí. Za vyskladnění a zpětné naskladnění obilí uhradí zemědělci příslušným skladům 78 korun za každou tunu.
„Cílem všech opatření, která jsme učinili, je ulevit zemědělcům postiženým suchem od tlaku v průběžném financování, který mohl být vyvolán výpadkem příjmů z letošní sklizně,“ uvedl Bendl.
Zemědělcům, jejichž letošní úrodu snížilo sucho, již jsou předčasně vypláceny zálohy na přímé platby v celkové hodnotě 9,4 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *