No ACF gallery field data found

Stát zvyšuje pachtovné

„Po deseti letech jsme se rozhodli zvýšit ceny pachtovného u zemědělských nemovitostí státu, abychom je přiblížili reálné hodnotě,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný a dodal, že při tomto rozhodnutí se vycházelo z analýzy Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI). „Ta potvrdila, že dosavadní výše již neodpovídá současným ekonomickým podmínkám v zemědělství,“ zdůraznil.

Státní pozemkový úřad uzavírá smlouvy s aktualizovanou sazbou pachtovného

Státní pozemkový úřad (SPÚ), který tuto půdu spravuje, již od počátku března letošního roku nově uzavírá pachtovní a nájemní smlouvy s aktualizovanou procentuální sazbou ve výši určené podle zemědělských výrobních oblastí, a to z průměrné úřední ceny pozemků v daném katastrálním území. Loni zavedená jednotná sazba 5,8 %, byla totiž nakonec v zájmu podpory zemědělské činnosti na venkově diferencována podle jednotlivých výrobních oblastí. Díky této změně se příjmy státního rozpočtu z pachtovného navýší přibližně o 150 mil. Kč. ročně.

„Kromě toho SPÚ zahájí rozsáhlý proces aktualizace všech dříve uzavřených pachtovních a nájemních smluv tak, aby odpovídaly nově nastaveným pravidlům. Samotný proces bude zahrnovat uzavření dodatku ke smlouvě nebo její ukončení a uzavření smlouvy úplně nové,“ uvedla ústřední ředitelka SPÚ Svatava Maradová.

„Důležité také je, že nejdeme nad ceny tržního nájmu, stát nemá být tím, kdo tlačí tyto ceny nahoru, na druhou stranu není možné, abychom je dlouhé roky vůbec neaktualizovali,“ doplnil Marek Výborný.

Výše nájemného nově činí v řepařské výrobní oblasti 3,6 procenta z průměrné úřední ceny pozemků v daném katastrálním území, v kukuřičné 4 procenta, v bramborářské 5,4 procenta, v bramborářsko-ovesné 6,5 procenta a v horské 12,5 procenta. Tato aktualizace se nebude týkat speciálních pachtovních smluv uzavřených na dobu určitou, pro výsadbu trvalých porostů (vinice, chmelnice a sady) a smluv, kde dosavadní pachtovné přesahuje cenu vypočítanou na základě nových pravidel.

Oba rovněž informovali, že Státní pozemkový úřad zařadil do rezervy 201 pozemků pro vládou schválený program podpory bydlení. „Vybrané pozemky jsou součástí první fáze reformy s názvem Bydlení pro život, která by měla zásadním způsobem podpořit dostupnost nájemních bytů na trhu. Navázat by na ni měla také finanční pomoc v přibližné výši 9,5 mld. Kč z Národního plánu obnovy, které budou prostřednictvím Státního fondu podpory investic a Národní rozvojové banky určeny na financování bytových projektů samospráv,“ řekl Marek Výborný.

Svatava Maradová věří, že tento krok umožní obcím realizovat projekty, které přispějí ke zlepšení dostupnosti bydlení, a to hlavně pro seniory či mladé rodiny s dětmi. „Celková výměra pozemků, které budou pro tento účel do programu v první fázi zařazeny, činí asi 73 hektarů a jsou rozmístěny napříč republikou. Abych byla konkrétní, nejvíce se to týká měst, jako je Jihlava, Rakovník, Most a řady dalších.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down