Státní fond půjčí městům půl miliardy na zlepšení pitné vody

Státní fond životního prostředí půjčí obcím a městům, které se svými projekty uspěly s žádostí o evropské dotace, půl miliardy na spolufinancování projektů. Peníze poputují na zlepšení stavu podzemních nebo povrchových vod, či na zlepšení kvality pitné vody pro obyvatele, informovalo dnes v tiskové zprávě ministerstvo životního prostředí. Půjčky zúročené jedním procentem budou muset zájemci splatit do deseti let. V současném programovacím období jde na vodohospodářské projekty méně peněz než v minulosti.

„Oproti 40 miliardám v minulém programovém období máme na vodohospodářské projekty do roku 2020 pouze 11 miliard korun a zájem o dotace je stále obrovský. Současnou nižší míru podpory oproti minulým létům budeme kompenzovat žadatelům v podobě půjček, které mohou být až 37 procent z celkových způsobilých výdajů projektu,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Půjčka spolu s dotací může zaplatit celý projekt. Žádosti bude ministerstvo přijímat do konce příštího roku. Žadatelé budou ručit svým majetkem. Peníze vezme fond z poplatků, které dostává za čerpání podzemní vody a od znečišťovatelů. Jednoprocentní úrok by měl pokrýt náklady fondu na administraci půjček.

Ministerstvo chce půjčky využívat častěji. V budoucnu by například mělo jít o pomoc při zateplování  nebo při nakládání s odpady.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *