13.03.2017 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Státní lesy by měly zůstat podle Ministerstva zemědělství navždy státními

Státní lesy by měly zůstat navždy státními. Zákaz privatizace, respektive zcizování, přináší novela lesního zákona, kterou připravilo Ministerstvo zemědělství a kterou dnes projedná vláda. Novela zákona počítá s výjimkami, například při směně nebo prodeji spoluvlastnických podílů státu nebo prodeje ve veřejném zájmu. Každé možné nakládání se státními lesy bude muset schválit Ministerstvo zemědělství. Podřízené ministerské firmě Lesy ČR patří téměř polovina českých lesů.

Ministerstvo v důvodové zprávě k novele zákona uvádí, že vycházelo při tvorbě normy z koaliční smlouvy. V ní se píše, že "Nebudeme privatizovat státní lesy" a "Zákonem stanovíme nezcizitelnost státních lesů. Státní lesy musí aktivně přispívat k udržení zaměstnanosti v regionech". Podle mluvčího Vojenských lesů a statků (VLS) Jana Sotony se výraz ´státní lesy´ týká i majetku VLS. Zakladatelem VLS je Ministerstvo obrany. "Novelu chápeme jako upřesnění stávajícího legislativního rámce a nemáme vůči ní připomínek," řekl Sotona.

V současnosti je v legislativním procesu ještě další novela zákona o lesích. Ta zavádí marketingový lesnický a dřevařský fond, který by měl začít fungovat od roku 2018. Jsou pod ní podepsaní většinou koaliční poslanci v čele s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou. Fond má pomoci ke snížení vývozu surového dříví z Česka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down