02.09.2005 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Státní lesy se ziskem

Ve státním podniky Lesy ČR (LČR) probíhá druhé kolo výběrových řízení, jehož výsledky budou známé 12. září. Podle generálního ředitele podniku Vladimíra Blahuty posoudil jeho podmínky Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Výběrové řízení se týká území o rozloze 504 842 hektarů, tedy asi 39 procent lesů ve správě LČR. Přihlásilo se do něj 158 subjektů.

V prvním bloku výběrových řízení šlo o 217 tisíc hektarů (asi 16 procent lesů ve správě LČR) a 143 uchazečů. Blahuta tvrdí, že se situace mezi LČR a subjekty, které v lesích podnikají, zklidnila. "Zabezpečili jsme dodávky dřevařskému sektoru a nastavili transparentní podmínky," prohlásil ředitel. Upozornil, že podnik rozhodně nezamýšlí vykonávat všechny práce v lese ve své vlastní režii, ale i nadále chce využívat služby podnikatelské sféry. Vítěz výběrových řízení dostane podle něj nabídku na pětiletou smlouvu s opcí na další tři roky, tedy celkem na osm let. "To je mezi ostatními státy ojedinělé," poznamenal. Dlouhodobá strategie podniku staví na výběrových řízeních a změně obchodní politiky, kdy chce aktivně působit na trhu s dřívím. V nových smlouvách na služby v lese je podle Blahuty zakotven pro prodej dříví v poměru 40 procent pro LČR, 60 procent pro těžařskou firmu. Ředitel odmítl nařčení, že podnik při prezentaci svých výsledků "kouzlí" s čísly, zvyšuje těžbu či omezuje pěstební činnost. Jak uvedl, zisk před zdaněním za první polovinu letošního roku přesáhl jednu miliardu korun, loni to bylo jen 630 milionů korun. LČR vydává ročně zhruba 300 milionů korun na obnovu porostů s náhradními dřevinami zejména v Krušných horách, 250 milionů korun jde na investice do vodních toků a 20 milionů na ostatní funkce lesa.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down