25.02.2015 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Státní podnik chce změnit vlastnické postavení

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) by chtěl letos změnit své vlastnické postavení ve firmách H.F.C. a Hradecká lesní a dřevařská společnost (HLDS). Nyní státní podnik v obou firmách vlastní podíl 50 procent. Cílem Lesů ČR je buď nabýt plnou kontrolu nad společnostmi, nebo naopak získat výnos z prodeje podílů ve firmách a vlastnictví se úplně zbavit. Uvedl to generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Vlastnictví 50 procent akcií nedává podle něj státnímu podniku možnost efektivního řízení společností. "Výkon vlastnických práv je téměř nemožný, je hodně složitý, krkolomný přes dozorčí rady, představenstvo, valné hromady," řekl Szórád, který podnik řídí od loňského jara. Nyní si Lesy ČR nechávají dělat ocenění svých podílů.  Hlavním majetkem firmy H.F.C. je hotel U královny Elišky v historickém centru Hradce Králové. Lesy ČR podíl v H.F.C. drží od roku 2000, druhým společníkem je hradecká stavební firma Fato invest. Vedle hotelu firma H.F.C. také vyvíjí aktivity v Nikaragui, kde má asi dvěstěhektarovou plantáž teakového dřeva. Zisk z podnikání v Nikaragui podnik zatím žádný neměl, hotel byl v posledním známém účetním roce 2013 ztrátový. Celá H.F.C. vykázala v roce 2013 při tržbách 11,5 milionu korun ztrátu 3,4 milionu korun, její aktiva činila 112 milionů korun. Podíl v HLDS státní lesy získaly v roce 1998. Firma pak do konce roku 2010 prodávala asi 40 procent dřeva z Lesů ČR. Když se LČR rozhodly smlouvu s HLDS neobnovit, vznikl mezi oběma subjekty ostrý spor. LČR tehdy tvrdily, že na spolupráci s HLDS prodělaly téměř miliardu korun. To druhý vlastník HLDS František Dejnožka odmítl a ze ztrát obvinil vedení LČR. V roce 2013 HLDS vykázala tržby 664 milionů korun a ztrátu tři miliony korun. Aktiva firmy činila přes čtvrt miliardy korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down