Státní podnik letos očekává pokles hrubého zisku zhruba o čtvrtinu

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos kvůli nižším těžbám a předpokládanému poklesu cen dřeva očekává meziročně pokles hrubého zisku zhruba o čtvrtinu na 4,9 miliardy korun z loňských 6,7 miliardy korun. Investice by měly dosáhnout rekordních 2,5 miliardy korun. Novinářům to dnes řekl ekonomický ředitel podniku Daniel Szórád. Loni ceny dřeva rostly a zisk podniku byl díky tomu nadprůměrný. LČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.

Se snížením zisku by se měl snížit i odvod podniku státu. Z loňského čistého zisku ve výši pět miliard korun podnik odvede státu tři miliardy korun. Z letošního zisku by to mohlo být 750 milionů korun, vyplývá z dat prezentovaných na tiskové konferenci. Těžba dřeva ve státních lesích by měla letos meziročně klesnout o sedm procent na 8,5 milionu metrů krychlových, tedy k hodnotám před vypuknutím kůrovcové kalamity v roce 2018. "Z toho dva miliony metrů krychlových by mělo tvořit kůrovcové dříví. To skutečně znamená návrat k běžnému hospodaření," řekl generální ředitel podniku Dalibor Šafařík. Doplnil, že podniku v souvislosti s obnovou po kůrovcové kalamitě také výrazně rostou náklady na pěstební práce. Podle Szóráda nelze na základě minulých zkušeností počítat s tím, že by se vysoké ceny dřeva udržely delší dobu. "Již to na trhu registrujeme, mezi letošním prvním a druhým čtvrtletím dochází k významnému poklesu ceny, a to se bude promítat i do dalších období," řekl Szórád. Podnik proto již podle něj omezil úmyslné těžby, aby nevytvářel zbytečný přetlak dřeva na trhu a vytvořil prostor pro zpracování kůrovcem ohroženého dříví. Na pokles ceny dřeva má podle podniku zásadní vliv pokles výkonu stavebnictví. Snížení těžby dřeva a cen bude mít dopad do tržeb, které by měly letos klesnout o 15 procent na 15,8 miliardy korun z loňských rekordních 18,5 miliardy korun. Výdaje na investice chce podnik letos zvýšit z loňských 1,3 miliardy korun na 2,5 miliardy korun.* 

TK s.p. Les ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down