Státní podnik Vojenské lesy a statky vloni výrazně zvýšil zisk

Státní podnik Vojenské lesy a statky ČR (VLS) loni meziročně zdevítinásobil zisk na 466 milionů korun, v roce 2020 měl zisk 50 milionů korun. Čistý obrat se meziročně zvýšil o 14,5 procenta na 3,32 miliardy Kč. Vyplývá to z výroční zprávy umístěné ve Sbírce listin. Růst zisku podle firmy způsobil hlavně výrazný nárůst poptávky po dříví, výsledky označila za nejlepší v novodobé historii.

Podle ředitele podniku Romana Vohradského rostl zájem o dříví už od prvního čtvrtletí loňského roku. "Od druhého kvartálu až do konce roku jsme již byli svědky strmého růstu realizačních cen prakticky u všech vyráběných sortimentů," napsal Vohradský, který je v čele společnosti od letošního dubna. Vohradský ve zprávě také uvedl, že hrubý zisk byl loni výrazně vyšší než v letech, kdy objem těžby dříví kulminoval a státní podnik na trh dodával výrazně větší objemy dříví. Z celkových výnosů podniku tvořil prodej dříví 54 procent. V prvním pololetí se průměrná cena za metr krychlový dřeva podle VLS pohybovala mezi 1200 až 1300 Kč, na konci roky byla již průměrná cena 1800 Kč za metr krychlový a celkový odbyt dosáhl 1,2 milionu metrů krychlových. Zpráva uvádí, že vývoj cen energií způsobil od poloviny roku způsobil enormní poptávku po veškerém palivu a klestí. Podnik loni výrazně navýšil rezervu na pěstební činnost a dramaticky snížil zásoby dříví, doplnil. K 31. prosinci měl v zásobách 30 190 metrů krychlových dříví, což jsou necelá tři procenta roční těžby. Oproti roku 2020 klesly zásoby o 80 procent. VLS dodaly, že zaznamenaly úspěchy v boji proti kůrovcové kalamitě díky nasazení obranných opatření a intenzivnějšímu systému vyhledávání napadených stromů, což by se mělo projevit na zdravotním stavu lesů v letošním roce. V minulém roce bylo v lesích ve správě VLS vytěženo 1,149 milionu metrů krychlových dříví, z toho nahodilá těžba v důsledku likvidace větrné nebo kůrovcové kalamity, tvořila 86 procent těžby. Podíl škod způsobených kůrovcem na nahodilé těžbě od od roku 2020, kdy tvořily deset procent těžby, postupně rostl až na 44 procent nahodilé těžby v minulém roce. VLS spadají pod ministerstvo obrany a hospodaří hlavně ve výcvikových prostorách Armády ČR na zhruba 126 000 hektarů lesní půdy v majetku státu, což je zhruba pět procent lesní půdy v ČR. Kromě toho firma obhospodařuje také více než 6900 hektarů zemědělské půdy převážně v horských oblastech, která slouží převážně jako pastviny. Na celém výměru půdy hospodaří v režimu ekologického zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down