18.10.2022 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Státní podnik začíná vyhodnocovat soutěže na lesní práce, těžbu a prodej dřeva

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dnes začíná vyhodnocovat soutěže na lesní práce, těžbu a prodej dřeva pro léta 2023 až 2027. Odhadovaná hodnota podnikem poptávaných služeb a prací v tendru 2023+ je 11,95 miliardy korun. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v České republice.

Tendr, který podnik vypisuje každý rok, se letos skládá z 84 zakázek na příslušných územních jednotkách. Soutěž počítá s obnovou 22 000 hektarů lesa, tedy asi 4400 hektarů ročně. Objem dřeva k těžbě činí 11 milionů metrů krychlových. Vítězné firmy by měly pro LČR pracovat od ledna 2023 do konce roku 2027. Tendry jsou trojího typu. Na 50 jednotkách budou lesnické firmy dělat takzvanou komplexní zakázku, která zahrnuje pěstební práce a těžbu dřeva, jež firmy budou i samy prodávat. Na 17 jednotkách budou firmy dělat pouze pěstební práce a těžbu a na zbylých 17 jednotkách budou dělat jen pěstební práce a zalesňování. V loňském pětiletém tendru 2022+ se o kontrakty na 43 územních jednotkách s hodnotou prací pět miliard korun podělilo 13 lesnických firem. S šesti kontrakty byly nejúspěšnější firmy Uniles, LDF Rožnov, Stora Enso Wood Products Ždírec, Opavská lesní a Jihozápadní dřevařská. Soutěže na třech jednotkách podnik zrušil. Lesy ČR v letošním prvním pololetí meziročně zmnohonásobily hrubý zisk na 4,73 miliardy korun z loňských 677 milionů korun. V růstu zisku se především odrazily vyšší ceny dřeva a větší prodej dřeva ve vlastní režii podniku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down