07.09.2015 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Státní podniky Povodí loni snížily investice

Státní podniky Povodí loni investovaly zejména do protipovodňových opatření, revitalizace říčních systémů a rekonstrukce vodohospodářských staveb 1,36 miliardy korun. Proti předchozímu roku se tak investice snížily na třetinu. Jde o nejnižší investice za posledních více než pět let. Vyplývá to z tzv. Modré zprávy, kterou v závěru srpna schválila vláda.

Podle ministerstva zemědělství loni v pololetí totiž skončila druhá fáze výstavby protipovodňových opatření. Ve třetí etapě se zatím začíná s přípravou projektů, která je levnější než samotná stavba.

V loňském roce bylo dostaveno 16 objektů, které byly poškozené povodněmi zejména v roce 2013. Peníze na investice našla loni Povodí především ve vlastních zdrojích (869,3 milionu korun), většinu zbylé částky pokrýval státní rozpočet a také operační program Životní prostředí. Dostavila se například protipovodňová opatření ve Velkém Meziříčí, v Ústí nad Labem či na říčce Litavka, která sbírá vodu z centrálních Brd.

Platby za odběry povrchové vody loni podle zprávy stouply o více než 200 milionů korun na 3,33 miliardy Kč. Tržby za elektrickou energii z vlastních malých vodních elektráren klesly o necelých 60 milionů korun na 545,7 milionu korun. Průměrná cena za odběr povrchové vody vzrostla o necelých 20 haléřů za kubík na 4,25 Kč/m3.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down