25.05.2000 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Státní rostlinolékařská správa zpřísňuje kontrolu

Státní rostlinolékařská správa (SRS) oznamuje, že s účinností od 29.května 2000 bude provádět v rámci rostlinolékařské kontroly dovážených zásilek raných brambor původem z Itálie kromě standardní prohlídky opakované vzorkování hlíz na výskyt karanténního škůdce háďátka bramborového (Globodera rostochiensis, G.pallida).

První vzorkování bude provedeno při vstupní kontrole pracovištěm SRS na celních přechodech. Druhé vzorkování se provádí buď rovněž na pracovišti SRS na celním přechodu (pokud zde dovozce zajistí vyložení brambor tak, aby bylo možno odebrat vzorek zeminy z podlahy dopravního prostředku), nebo v místě první vykládky zásilky ve vnitrozemí pracovníky okresního oddělení SRS.
Do výsledků obou vzorkování nebude rostlinolékařská kontrola zásilky ukončena a zásilku nebude možno uvolnit do celního režimu volného nakládání se zbožím.
V případě vzorkování ve vnitrozemí musí dovozce nebo jím pověřená osoba (příjemce, přepravce) o provedení tohoto vzorkování požádat územně příslušné okresní oddělení SRS a zajistit, aby v místě vzorkování ve vnitrozemí byl pro SRS k dispozici originál rostlinolékařského osvědčení, protokol o poukázání zásilky k provedení kontroly do vnitrozemí vydaný SRS při vstupní kontrole a další potřebné doklady, podle kterých bude možné zásilku ve vnitrozemí identifikovat. Rozhodnutí o naložení se zásilkou vydává v tomto případě příslušné okresní oddělení SRS.
Zavedením opakovaného vzorkování dovážených zásilek raných brambor původem z Itálie na výskyt háďátka bramborového reaguje SRS na neúměrně vysoký výskyt tohoto karanténního škůdce v dosud dovezených zásilkách raných brambor z Itálie v této sezóně.
Bližší informace: e-mail: karantena.praha@iol.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down