Státní rozpočet letos dostane ze státních podniků 8,7 miliardy Kč

Státní podniky Lesy České republiky (Lesy ČR) a Budějovický Budvar v letošním roce převedou do státní kasy 8,7 miliardy korun. V pondělí o tom rozhodla vláda, informovalo ministerstvo zemědělství. V loňském roce poslaly firmy do státního rozpočtu o 1,4 miliardy korun méně.

Z pivovaru má jít do rozpočtu půl miliardy korun, loni poslal podnik o 300 milionů korun víc, Lesy ČR letos odvedou do státního rozpočtu 8,2 miliardy korun. „Příspěvek pivovaru je nižší kvůli investicím. V součtu s roky 2014 a 2013, kdy začala platit novela zákona o státním podniku umožňující převody peněz ze státních firem do rozpočtu, je to 22 miliard korun na konto českého hospodářství,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Lesy ČR, kterým patří asi polovina lesů v zemi, letos za prvních devět měsíců zvýšily hrubý zisk o 4,5 procenta na dosud nejvyšších 5,46 miliardy Kč. Ve stejném loňském období podnik vykázal hrubý zisk 5,23 miliardy Kč.

Budvar loni prodal nejvíce piva ve své stodevatenáctileté historii, a to 1,457 milionu hektolitrů. Kladně se na tom podepsal hlavně export. Výstav meziročně vzrostl o 2,5 procenta, tržby o sedm procent na 2,3 miliardy korun. Zisk Budějovického Budvaru loni meziročně klesl o 18,5 milionu na 307 milionů korun. Výkony podniku loni stouply na rekordních 2,34 miliardy korun, což bylo meziročně zhruba o 6,5 procenta víc.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *