11.09.2000 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Státní veterinární správa je pro Evropskou komisi důvěryhodná

Pro Evropskou komisi je Státní veterinární správa ČR důvěryhodným orgánem, vyplývá to z inspekce Evropské komise, která v týdnu od 4. do 8. září navštívila v naší republice tři jatky, tři bourárny, tři chladírny a tři laboratoře akreditované pro vyšetření na trichinelózu ve třech okresech, které si zvolila.

Inspekci prováděli dva veterinární inspektoři Evropské komise, Generálního ředitelství Zdraví a ochrany spotřebitele, Wolodia Zbiniewicz a Ken Elliott. Podle předběžných závěrů byly všechny vyšetřené provozy shledány v pořádku, až na menší závady, které jsou dobře odstranitelné. Opatření, která přijímají příslušné okresní veterinární správy (OVS), byla shledána jako správná a věrohodná. Například v jednom případě inspektoři respektovali postup OVS, že pozastaví možnost exportu, tj., že pozastaví certifikaci podmínek pro vývoz do EU na dva měsíce, dokud nebudou jí zjištěné nedostatky odstraněny. Wolodia Zbiniewicz kvitoval, že Státní veterinární správa ČR důsledně posuzuje způsobilost potravinářských závodů dostát vývozním podmínkám do zemí EU, jako příklad uvedl pozastavení možnosti vývozu z masokombinátu Klatovy a z městských jatek Sušice ještě před konáním inspekce.
Jistý problém shledali komisaři v provádění pokynů SVS na nejnižší úrovni, to znamená na veterinárně hygienických střediscích zpracovatelských závodů, což bude znamenat nutnost ještě přísnější a důslednější kontroly orgány veterinárního dozoru. Jistý problém byl zjištěn při laboratorní kontrole na trichinelózu. Dodavatel pepsinu dodal tuto složku nutnou k laboratornímu vyšetření nedostatečně označenou, šlo o uvedenou koncentraci. Podle Zbiniewiczových slov důvěřují komisaři Josefu Holejšovskému, ústřednímu řediteli SVS ČR, který je ujistil, že zajistí dodavatele nového, který tyto podmínky splní, a to do pěti dnů.
Celkově lze říci, že inspekce Evropské komise byla pro nás úspěšnější než například nedávná inspekce, která posuzoval mlékárenské provozy. Podle Milana Maleny, vedoucího oboru hygieny a veřejného zdraví SVS, se také navštívené závody prezentovaly dobře a důvěryhodně.
Konečný závěr z inspekce Evropské komise obdrží SVS ČR do 20 dní, do 25 dní pak může veterinární správa doplnit své stanovisko a poté bude Evropskou komisí vydáno konečné stanovisko, které budou mít k dispozici všechny členské státy EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down