22.12.2004 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Státní veterinární správa zvládla harmonizaci předpisů

Státní veterinární správa zvládla vstup České republiky do Evropské unie. Podařilo se jí včas harmonizovat naši veterinární legislativu s evropskou a zdařilo se připravit naše zemědělce i zpracovatele na to, že musí splnit ustanovení všech příslušných veterinárních předpisů, pokud chtějí obstát na náročném komunitárním trhu. EU to ocenila tím, že žádným ochranným opatřením nevyjádřila obavy z naší zemědělské a potravinářské produkce, uvedl mluvčí SVS ČR Josef Duben.

Podařilo se též, informoval dál Duben, že EU naši republiku uznala za prostou tuberkulózy skotu, brucelózy skotu, enzoootické leukózy skotu, Aujeszkyho choroby prasat a brucelózy ovcí a koz. Navíc pak ještě naši republiku uznal Mezinárodní úřad pro nákazy v Paříži (OIE) za zemi prostou vztekliny. V řadě členských zemí EU mají s vyjmenovanými nákazami problémy dodnes.
To, že je Česká republika uznána za zemi prostou vyjmenovaných nákaz, je nejen významným úspěchem našeho státního veterinárního dozoru a uznáním dobré úrovně našich chovatelů, ale i uznáním dlouholeté práce soukromých veterinárních lékařů, a též dokladem naší důsledné a neúnavné veterinární diplomacie a v neposlední řadě i uznáním účinnosti ozdravných programů, které Státní veterinární správa prosazuje.
Tento úspěch by měli podle Dubna ocenit zejména chovatelé při případném uplatňování svých zvířat i produktů na společném evropském trhu. Důležité pak je si tyto získané statuty udržet, což pro krajské veterinární správy znamená nadále dobře spolupracovat se soukromými veterinárními lékaři a chovateli. To, že je ČR celé řady nemocí zvířat prostá, je samozřejmě dobré i pro zpracovatele.
Podle Dubna se také podařilo včas otevřít pohraniční veterinární stanici v Praze Ruzyni, aby mohla zahájit práci okamžikem vstupu. Stálo nás to hodně úsilí. Významné to je především proto, že jde o naši jedinou pohraniční veterinární stanici, neboť naše republika nemá vnějších hranic s nečlenskými zeměmi. Mít na svém území vstupní místo je obchodu jenom prospěšné.
To vše však je už podle ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR Milana Maleny za námi a je potřeba hledět dopředu. V roce 2005 nás například čeká přijímání nové legislativy EU, která se bude týkat bezpečnosti potravin a dozoru nad ní. Jedná se především o tři Nařízení Evropského parlamentu a Rady - č. 852/2004, která se týká hygieny potravin obecně, č. 853/2004 o specifických hygienických požadavcích na potraviny živočišného původu a č. 854/2004 o specifických pravidlech pro úřední kontroly výrobků živočišného původu - která mají nabýt účinnosti od 1. 1. 2006. Proto se Státní veterinární správa chystá i nadále organizovat školení zpracovatelů, zejména o této nové veterinární legislativě, především té, která má nabýt účinnosti počátkem roku 2006. Jen tak totiž budou moci naši zpracovatelé, ale i chovatelé, obstát na společném evropském trhu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down