Státní zemědělský intervenční fond rozdělí přes tři miliardy korun na ošetřování travních porostů

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) rozdělí na podporu ošetřování trvalých travních porostů 3,15 miliardy korun. Fond to dnes uvedl v tiskové zprávě. Sdělil, že o dotaci zažádalo 16 170 zemědělců. Podpora má motivovat zemědělce k větší ochraně životního prostředí při hospodaření na zemědělské půdě.

Žadatelé o dotaci musí dodržovat celoročně podmínky dopadů na životní prostředí, požadavky na použití hnojiv nebo přípravků na ochranu rostlin.Dotace je podmíněna také dodržením minimální a maximálně úrovně chovu hospodářských zvířat v období od 1. června do 30. září. Dotační titul má podobu pětiletého závazku a zemědělci musí opatření dodržovat po celou dobu. Platbu dostávají na hektar půdy, žádat o ni mohou subjekty s alespoň jedním hektarem.

Jedná se o podporu ze skupiny Agroenvironmentálně-klimatických opatření (AEKO) a navazujících závazků (NAEKO). „Jejich cílem je motivovat zemědělce k ochraně a zlepšení životního prostředí při hospodaření na zemědělské půdě,“ říká Jan Borský, vedoucí Oddělení metodiky environmentálních podpor Fondu. „Základní titul je určený na údržbu travních porostů ve volné krajině. Tituly nadstavbové se pak zaměřují na údržbu cenných stanovišť na travních porostech ve zvláště chráněných územích a také v oblastech chráněné soustavy Natura 2000,“ dodal Borský.

Přehled sazeb pro jednotlivá podopatření je uveden v Příručce pro žadatele umístěné na webových stránkách (Příručka Jednotné žádosti 2022) O uvedené podpory mohou zemědělci žádat každoročně v průběhu dubna a května prostřednictvím tzv. Jednotné žádosti.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down