Státním tajemníkem na MZe bude jmenován Michal Hutňan, schválila to vláda

Vláda schválila jmenování nového státního tajemníka na ministerstvu zemědělství. Ministr Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ve čtvrtek 1. prosince do funkce jmenuje Michala Hutňana, řekl ČTK mluvčí resortu Vojtěch Bílý. Hutňan na ministerstvu doposud působil jako vedoucí oddělení státní služby. Předchozí tajemník Jan Sixta byl v létě odvolán.

Deník N tehdy uvedl, že oficiálním důvodem odvolání bylo kázeňské provinění. Podle serveru Nekula úředníka vinil z toho, že jej obešel a snažil se zabránit svému odvolání, když s ním Národní bezpečnostní úřad zahájil řízení o zrušení prověrky. Stalo se tak poté, co policie na ministerstvu kvůli IT zakázkám zadržela tři lidi včetně Sixty. O odvolání Sixty informovat  v červenci server Aktuálně.cz, který má materiál požadující jeho odvolání k dispozici. Nekula v něm uvádí, že se Sixta dopustil jednání, kterým "narušil důstojnost své funkce a ohrozil důvěru v jeho nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování a které zároveň naplňuje znaky porušení služební kázně zvlášť závažným způsobem". Státní tajemník musí mít k výkonu své funkce bezpečnostní prověrku na stupeň tajné a Sixta údajně v květnu požádal náměstka ministerstva vnitra, aby nároky na bezpečnostní osvědčení na jeho pozici snížil. Nově by mu poté stačilo být prověřený na nejmírnější úroveň. Podle médií o tom ale neinformoval Nekulu a porušil tím služební předpis a zákon o ochraně utajovaných informací.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down