14.05.2024 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Státy EU definitivně schválily prodloužení volného obchodu s Ukrajinou, budou však platit omezení

Členské státy EU včera definitivně schválily prodloužení volného obchodu s Ukrajinou a Moldavskem, ovšem s kroky k vyšší ochraně zemědělců v Evropské unii. Informovalo o tom belgické předsednictví v Radě EU. Dovoz ukrajinských zemědělských produktů do EU bude pokračovat bez cel a kvót, budou ale platit omezení. Právě ta mají podpořit unijní farmáře, kteří v uplynulých měsících protestovali v mnoha zemích sedmadvacítky. Nově bude například platit, že pokud dovoz některých produktů z Ukrajiny překročí určité objemy, EU na ně znovu zavede cla.

Podpora Ukrajiny, ale i posílení ochrany zemědělců v EU

Včerejší rozhodnutí  "znovu potvrzuje neochvějnou politickou a ekonomickou podporu Ukrajiny ze strany EU po dvou letech nevyprovokované a neodůvodněné vojenské agrese Ruska, zároveň ale posiluje ochranu zemědělců v EU, pokud jde o některé citlivé zemědělské produkty," uvedlo belgické předsednictví ve svém prohlášení. Pokud by byl v důsledku ukrajinského dovozu významně narušen trh EU nebo trh jedné či více zemí EU, například v případě pšenice, nařízení zajišťuje, že Evropská komise může rychle zasáhnout a zavést "veškerá možná" opatření, která považuje za nezbytná. V rámci posílených opatření na ochranu zemědělců v EU může komise rovněž spustit záchrannou brzdu pro zvláště citlivé zemědělské produkty, konkrétně drůbež, vejce, cukr, oves, kroupy, kukuřici a med. Pokud dovoz těchto produktů překročí průměrný objem dovozu zaznamenaný v druhé polovině roku 2021 a v celém roce 2022 a 2023, mohou být cla opět zavedena. Volný obchod s Ukrajinou byl prodloužen o další rok od 6. června 2024 do 5. června 2025. V případě Moldavska jde o prodloužení od 25. července 2024 do 24. července 2025. I v případě Moldavska budou platit omezení týkající se ochrany citlivých zemědělských produktů v EU.*

mapa s vlajkou Ukrajiny

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down