Státy EU schválily některými kritizovanou normu o obnově přírody

Členské země EU včera definitivně schválily dlouho projednávanou a některými státy kritizovanou normu o obnově přírody, která je považována za nejdůležitější unijní pravidla pro ochranu přírodních druhů. Informovalo o tom belgické předsednictví. Nařízení má zajistit, aby členské země do roku 2030 zavedly opatření k obnově přírody na pětině stanovených území dotčených lidskou činností. Do znění předpisu se ale zejména po tlaku zemědělců dostala řada výjimek.

Česko návrh nařízení o obnově přírody podpořilo

Nařízení o obnově přírody prošlo jen těsně, proti byly podle diplomatických zdrojů  Itálie, Maďarsko, Nizozemsko, Polsko, Finsko a Švédsko. Česko, které na jednání v Lucemburku zastupoval ministr životního prostředí Petr Hladík, návrh podpořilo. Země EU měly původně už v březnu jen potvrdit kompromisní znění předpisu, které bylo předjednané s Evropským parlamentem. Některé ze států ale tehdy svou podporu stáhly, nebo se rozhodly zdržet se hlasování. Patovou situaci tehdy odsoudil právě i český ministr Hladík. "Přírodu opravdu potřebujeme obnovovat. Naše generace, generace lidí, kteří teď žijí v Evropě, dokáže pocítit, pokud se nám podaří adaptovat naše obce, města, volnou přírodu a krajinu na klimatickou změnu," uvedl Hladík. "Musím říct, že postoj některých členských států je bezprecedentní, odsouzeníhodný a takto nemůže EU jako celek pokračovat," dodal. Belgickému předsednictví se nyní ale nakonec podařilo pro důležitý předpis najít dostatečnou podporu. Pro schválení nařízení byla potřeba kvalifikovaná většina, tedy nejméně 15 států z 27, které zároveň zastupují 65 procent populace EU. Pro přitom hlasovalo 20 zemí, šest jich bylo proti, Belgie jako předsednická země se zdržela. Pokud jde o druhý potřebný údaj, pro bylo 66,07 procent unijní populace. "Jsem potěšen, že se podařilo schválit nařízení o obnově přírody, na kterém se Evropský parlament a Rada EU dohodly téměř před rokem. Jde o výsledek tvrdé práce, která se vyplatila," uvedl bruselský ministr zdravotnictví Alain Maron. "V ochraně přírody není čas na přestávky," dodal. Obrovskou radost z přijetí normy vyjádřil i český ministr Petr Hladík. "Velmi často se bavíme o tom, jak musíme snižovat emise. To je velmi důležité, ale dopad to bude mít pro naše děti a pro naše vnuky," uvedl. Pokud ale "adaptujeme naši volnou přírodu, naši krajinu, naše města, dopady můžeme vidět už teď," dodal. Přírodu podle něj už nelze jen chránit, ale je třeba ji i obnovovat všude tam, odkud se ztratila biodiverzita. Nařízení o obnově přírody se vztahuje "na řadu suchozemských, pobřežních a sladkovodních, lesních, zemědělských a městských ekosystémů, včetně mokřadů, pastvin, lesů, řek a jezer, jakož i mořských ekosystémů, včetně mořské trávy a mořských hub a korálů," uvedlo belgické předsednictví. Nařízení o obnově přírody bude nyní zveřejněno v úředním věstníku EU a vstoupí v platnost. Nabude rovněž ihned účinnosti ve všech členských státech. Do roku 2033 pak Evropská komise uplatňování nařízení přezkoumá, zejména pak jeho dopady na odvětví zemědělství, rybolovu a lesnictví, jakož i jeho širší socioekonomické dopady.*

zemědělská krajina

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down