Státy EU se shodly na ročním prodloužení bezcelního režimu pro obilí z Ukrajiny

Velvyslanci zemí Evropské unie se dohodli, že o rok prodlouží bezcelní režim pro potraviny a zemědělské produkty dovážené z Ukrajiny. Sdělil to diplomatický zdroj. Omezení pro některé obiloviny požadovaná pěticí východoevropských států v čele s Polskem dohoda neobsahuje. Evropská komise (EK) chce v příštích týdnech navrhnout celounijní řešení, které nahradí jednostranné zákazy dovozu do těchto zemí. Brusel hovoří o možnosti dočasně omezit dovoz pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen.

EU loni v rámci pomoci Ukrajině, na jejíž ekonomiku i zemědělství těžce dopadá ruská vojenská invaze, schválila roční pozastavení cel na veškeré zemědělské a potravinářské zboží. Obiloviny a další produkty měly evropskými zeměmi především putovat směrem do afrických či blízkovýchodních států. Polsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko však odmítaly podpořit prodloužení bezcelního režimu, který platí do začátku června.
Zemědělci z těchto států si stěžují, že ukrajinská pšenice a další produkty míří na jejich trhy a komplikuje jim odbyt. Ostatní země však argumentovaly tím, že Ukrajina vzhledem k pokračující válce pomoc stále potřebuje a že případná omezení může navrhnout komise na základě analýzy situace. K přijetí návrhu stačila většina hlasů, které ostatní země dosáhly i bez zmíněných pěti států.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down