Státy V4 podpořily kroky na zmírnění dopadů rizik v zemědělství

Státy Evropské unie by měly vytvořit komplexní systém opatření na zmírnění dopadů rizik v zemědělství a v potravinářském sektoru. Na konferenci v Bratislavě se na tom shodli zástupci čtyř středoevropských zemí z uskupení visegrádská čtyřka (V4). ČR na jednání zastupoval ministr zemědělství Miroslav Toman.

"Riziko v zemědělství je velké a větší než v jiných odvětvích. Přírodní jevy a změny klimatu mají stále větší dopad na zemědělskou produkci. Vysoká rizikovost ovlivňuje příjmy, investice, a tím i konkurenceschopnost farmářů," řekla na tiskové konferenci slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná, jejíž země nyní V4 předsedá. Vliv změny klimatu na sektor zemědělství zdůraznil i Toman. "Zapomínat nesmíme ani na důsledky klimatických změn a nepříznivého počasí, jako je například dlouhotrvající sucho. Chystáme fond těžko pojistitelných rizik," řekl český ministr zemědělství.
Slovensko chce podle Matečné financovat fond těžce pojistitelných nebo nepojistitelných rizik v zemědělství prostřednictvím výnosů ze zvláštního odvodu, který by měly platit obchodní řetězce. Zástupci obchodníků dříve upozornili, že odvod ve výši 2,5 procenta z obratu je v navrhované podobě v rozporu s právem EU a v případě jeho schválení by vedl k propadu hospodaření některých sítí do ztráty.
Opatření proti klimatickým změnám podpořil také komisař EU pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan. "Příjmy zemědělců jsou nestálejší. Potřebujeme efektivnější nástroje řízení rizika. Musíme tyto nástroje posílit," řekl Hogan. Zástupci Česka, Slovenska, Maďarska a Polska se na okraj konference shodli také na potřebě urychlit jednání o budoucí podobě společné zemědělské politiky pro roky 2021 až 2027.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down