Stav porostů obilovin a řepky v České republice poznamenal dosavadní průběh počasí

Jarní sucho v roce 2022 urychlilo vývoj veškeré vegetace v ČR, a tak žňové práce začaly zhruba ve stejném termínu jako v roce 2021, a to ve 26. týdnu. Stav porostů obilovin a řepky byl stejně jako v roce 2021 silně poznamenán dosavadním průběhem počasí, neboť v posledních měsících, tedy květnu a červnu, byl zaznamenán na většině území ČR nadprůměrný úhrn srážek, místně padaly i kroupy. Uvedlo to Ministerstvo zemědělství ve svém letošním prvním žňovém zpravodajství.

Porosty obilovin, ale i řepky, dozrávají vlivem střídání vysokých a nízkých teplot velmi rychle, a proto v nejteplejších oblastech jižní Moravy, středních Čech, ale i v ostatních krajích začala sklizeň ozimého ječmene a řepky.

Sklizeň obilovin a řepky v 26. a 27. týdnu byla podle šetření Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) k 10. 7. 2022 mírně napřed oproti stejnému období minulého roku. V těchto týdnech se sklízel především ozimý ječmen (sklizeno bylo 32,31 % ploch, loni k datu 12. 7. 2021 bylo sklizeno 5,76 % ploch, v roce 2020 k 7. 7. to bylo 1,38 % ploch, v roce 2019 k 8. 7. to bylo 35,93 % ploch). Sklizeň ostatních základních obilovin v těchto týdnech ještě nezačala s výjimkou několika ploch ozimé pšenice a jarního ječmene.

K aktuálnímu datu 11. 7. 2022 jsou podle SZIF žňové práce v 28. týdnu prakticky stále na počátku. Jejich intenzivnější pokračování komplikovalo především počasí, kdy se v minulém týdnu prakticky na celém území ČR vyskytovaly dešťové přeháňky, které celkový postup žní v mnoha krajích zbrzdily. V porovnání s rokem 2021 je v druhém sklizňovém týdnu patrný o něco rychlejší průběh sklizňových prací, a to především u základních obilovin. U řepky je sklizeň také mírně rychlejší.

V minulých týdnech pokračovala sklizeň především ozimého ječmene (sklizeno 32,31 % ploch), dále pak ozimé pšenice (sklizeno 0,94 % ploch) a jarního ječmene (sklizeno 0,01 % ploch). Celkem je v ČR sklizeno 47,2 tis. ha (3,63 %) ploch základních obilovin s celkovou produkcí 275,6 tis. tun. Postup sklizně však vykazuje značné lokální rozdíly.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down