13.07.2015 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stavby pro bydlení bez poplatku za vynětí pozemků z půdního fondu?

Investoři staveb pro bydlení by neměli hradit poplatek státu za vynětí parcel ze zemědělského půdního fondu, pokud na nich bytovou výstavbu umožňují územní plány. V novele zákona o ochraně zemědělského půdního fondu to navrhli poslanci opozičních TOP 09 a Starostů. Odvody by podle předlohy neodváděly ani kraje a obce při výstavbě silnic, osvobozeny by byly i veřejně prospěšné stavby, tedy třeba školy nebo hřiště.

U staveb pro bydlení by podle návrhu nebyl nutný ani úřední souhlas s vynětím pozemku z půdního fondu, čímž by se výstavba rodinných domů podle předkladatelů usnadnila. Poslankyně TOP 09 a Starostů Věra Kovářová upozornila na to, že poplatek za vynětí z fondu může dosáhnout až 1500 korun za metr čtvereční a může tedy převýšit cenu metru čtverečního parcely. "Pro mnoho mladých rodin je to obrovská komplikace, na tuto sumu si totiž nemohou vzít hypotéku," uvedla.
Částka zhruba 1500 korun za metr čtvrteční se týká podle dřívějších informací nejvíce kvalitní půdy v chráněných územích. Jinde je poplatek podstatně nižší. Hradí se jen ze zastavěné plochy. Podle nynějšího znění zákona mají výjimku ze souhlasu a z poplatku stavby pro bydlení a veřejně prospěšné stavby, které vzniknou v prolukách o rozloze do půl hektaru.
U výstavby pozemních komunikací nyní neodvádí poplatky za vynětí pozemků z půdního fondu stát. Nově by byly osvobozeny podle předlohy TOP 09 a Starostů taky kraje o obce, čímž by se podle autorů odstranila současná diskriminační úprava. Výjimku z odvodů by dále měly veřejně prospěšné stavby, pokud by vznikaly na plochách určených pro výstavbu.
Předlohu nyní dostane k posouzení vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down