25.09.2001 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stavební řízení by měl zjednodušit nový zákon

Zjednodušení stavebního řízení, možnost využívat stavbu bezprostředně po jejím dokončení bez kolaudace, pokud byla realizována podle stavebního povolení a mnoho dalších úprav by měl přinést podle ministra pro místní rozvoj Petra Lachnita nový stavební zákon. Platit by měl od počátku roku 2003.

Ministerstvo slibuje, že rozšíří okruh staveb, u nichž pouze postačí, aby stavebník ohlásil, že je bude realizovat, a také staveb, které nevyžadují ani povolení ani ohlášení. V souladu s trendem západní Evropy zavede návrh zákona možnost, aby stavby povolovali privátní autorizovaní inspektoři. Mělo by jít o fyzické i právnické osoby, které by na základě vykonaných zkoušek pověřil touto činností ministr. Po prostudování stavební dokumentace by dávali stavebnímu úřadu doporučení, na jejichž základě by úřad pouze vydal stavební povolení. Zákon by měl stavebnímu úřadu uložit, aby stavby kontroloval v určených fázích. Důležitou roli bude mít na stavbě koordinátor bezpečnosti práce, kterého musí investor jmenovat již ve fázi přípravy projektu..
Za velmi citlivou označila Václava Koukalová z MMR otázku vyvlastnění ve veřejném zájmu. Tu by měl řešit samostatný právní předpis. Měl by nejen formulovat tento pojem, ale také otázku „spravedlivé náhrady“ tak, aby odpovídala ceně, kterou by kupující zaplatil prodejci při dobrovolném prodeji.
O každém probíhajícím územním řízení bude informovaná veřejnost, a to i oznámením přímo na daném pozemku. Tohoto řízení se bude moci zúčastnit kdokoli, tedy fyzické i právnické osoby. Nebude proto nadále nutné, aby se ti, kdo chtějí do tohoto řízení vstoupit, registrovali jako občanské sdružení.
V rámci ochrany zemědělského půdního fondu se budou vymezovat zastavěná území obcí, která bude možné rozšířit jen na základě schváleného územního plánu. V nezastavitelném území budou možné jen takové změny, které povedou k lepšímu využívání zemědělské půdy. Majitelé pozemků se budou moci odvolat proti schválené územní dokumentaci u soudu. Zákon by měl kodifikovat právo majitele pozemků, které územní plán určí na parky či podobné účely, aby mohl požádat o jejich odkup.
Realizaci typizovaných zemědělských staveb bude předcházet opět územní řízení, v jehož rámci proběhne případné posuzování jejich vlivu na životní prostředí. Dále by však, alespoň podle návrhu MMR, mělo postačit pouze oznámení o tom, že investor hodlá daný objekt postavit, příslušnému stavebnímu úřadu. „Nechceme, aby bylo nutné vést řádné povolovací řízení, protože sestavení takovéto stavby je věcí jejího výrobce a řídí se jeho pokyny,“ vysvětlila Koukalová s tím, že stavební úřad však přijde na kontroly v určených fázích stavby.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down