23.05.2014 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stavy drůbeže opět rostou

Na jižní Moravě postupně opět rostou počty chované drůbeže, nepatrně i skotu. Nadále však klesá počet chovaných prasat, vyplývá z údajů, které za letošní první čtvrtletí zveřejnil Český statistický úřad. Jelikož ministerstvo zemědělství chce i s pomocí Evropské unie v současném programovacím období podporovat živočišnou výrobu více než v minulosti, neměly by stavy chovů nadále klesat.

Stavy drůbeže klesaly v kraji od roku 2008, tehdy jí farmáři chovali 4,5 milionu kusů. Loni se dostaly na pětileté minimum ke třem milionům, letos už jich bylo k 1. dubnu o 12 procent více, téměř 3,4 milionu kusů. Jižní Morava je druhým největším chovatelem drůbeže v zemi. Chov skotu stagnuje, od roku 2010 se počet kusů pohybuje kolem 60 000. Aktuálně jich je o jedno procento více než loni, a to 60 240. Ještě v roce 2008 však na farmách bylo 70 000 kusů skotu. Nyní však větší či menší nárůst zaznamenaly všechny kraje s výjimkou Středočeského. Prasat se chová aktuálně na jihu Moravy přes 167 000, což je propad o čtyři procenta proti loňsku a méně než polovina proti roku 2008. I přesto jsou jihomoravské prasečí chovy v zemi třetí nejvyšší. O desítky kusů rostl v prvním čtvrtletí počet chovaných koz, a to na 1154 zvířat, o stovky kusů na 9855 vzrostl počet ovcí.  Stát letos přispěje na chov zvířat prostřednictvím ministerstva zemědělství 57 miliony eur (1,6 miliardy korun). Je to téměř dvojnásobná částka proti loňsku. Chovatelé tak získají maximální možnou podporu, kterou Evropská unie povoluje. Podpora souvisí s perspektivou ministerstva oživit v minulých letech výrazně opomíjenou živočišnou výrobu, která souvisí i s podporou venkova a vzniku pracovních míst. Jihomoravští zemědělci si tuto podporu podle předsedy krajské agrární komory pochvalují. "O navýšení podpory jsme usilovali dlouho. Zvýšila se už loni a letošní navýšení je další krok," řekl Hlaváček.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down