Stejně jako v případě potravin by se mělo osvobodit od DPH i darování drogistického zboží

Darování drogistického zboží by se mělo osvobodit od daně z přidané hodnoty (DPH), stejně jako je tomu v případě darování potravin, které směřují do potravinových bank. Na dnešní tiskové konferenci k jarnímu kolu sbírky potravin to uvedla místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová . Poslanci již podle ní ministerstvem financí hledají cestu, jak to umožnit. Zatím ale nenašli shodu. Upozornila na to, že pro obchodníky je nyní levnější a jednodušší neprodejné zboží likvidovat a nutnost platit DPH je od darování spíše odrazuje.

Do potravinových bank se mimo jiné pravidelně sváží zboží, které obchody nemohou prodat. Může jít například o balení, která mají špatně vytištěnou etiketu, ale jinak jsou zdravotně nezávadná nebo potraviny s blížícím se datem spotřeby. Kovářová poznamenala, že u drogistického zboží je problematické, že většina nemá určené datum minimální trvanlivosti nebo datum spotřeby. Vysvětlila, že proto je složité nastavit zákonnou úpravu tak, aby mohlo být darované drogistické zboží osvobozené od daně. Uvedla, že u potravin, které obchody darují místo toho, aby je vyhodily, lze určit, že mají již nulovou hodnotu a proto lze nastavit pravidla tak, že z nich je odvedena nulová daň. O možném zrušení DPH u drogistického zboží Kovářová jednala s Ministerstvem financí nebo Finanční správou. "Zatím jsme se na tom neshodli s daňaři a úředníky," řekla s tím, že vyjednávání o daňové legislativě je vždy velmi složité. Nyní se podle ní hledá řešení, jak osvobození od DPH u drogistického zboží nastavit. "Myslím, že to nebude do zítřka, ale kráčíme správným směrem," dodala. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza doplnil, že například v zahraničí se u těchto druhů zboží postupuje tak, že obchodníci ho nejprve musí nabídnout ve slevových akcích a až poté ho lze oficiálně darovat. Upozornil na to, že s tím je ale spojena složitá administrativa.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down