Veterináři potvrdili nové ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže v obci Klínovice na Strakonicku. Bylo v něm 32 slepic, kachen i hus, některé uhynuly, zbylé veterináři utratili. Jde o vysoce patogenní ptačí chřipku typu H5N1, přenosnou na člověka, je to čtvrté letošní ohnisko nákazy v ČR. První letošní případ nákazy u volně žijících ptáků potvrdili veterináři u labutě ve středočeské Davli. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Chovatel z Klínovic nahlásil na krizovou linku, že uhynulo šest ze 32 ptáků; tři slepice, dvě kachny a jedna husa. "Veterinární inspektoři zjistili na místě úhyn další slepice a klinické příznaky typické pro ptačí chřipku u několika žijících kusů drůbeže," uvedl mluvčí. Státní veterinární ústav Praha pak ve vzorcích potvrdil, že jde o ptačí chřipku H5N1. Zbývající drůbež dnes veterináři utratili.
Virus vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1 se prokázal také u mrtvé labutě, která se našla na levém břehu Vltavu v Davli v okrese Praha-západ. "Letos se jedná o první případ této nákazy u volně žijících ptáků v ČR," sdělil Majer. Za loňský rok evidují veterináři 79 pozitivních volně žijících ptáků, na 35 místech Česka.
Začátkem ledna potvrdili veterináři ohnisko ptačí chřipky chovného hejna kachen divokých poblíž obce Hajany na Strakonicku. V chovu bylo téměř 280 kachen divokých. Drůbež veterináři utratili. Ohnisko odhalili po kontrolách spjatých s ohniskem v obci Řečice, jež je součástí Blatné. Ptačí chřipka se 4. ledna prokázala také u malochovů v Bojanovicích na Znojemsku a v obci Blažim na Lounsku v Ústeckém kraji.
Ptačí chřipka se potvrdila v Jihočeském kraji i loni v listopadu v chovu hus, jejž provozuje Rybářství Nové Hrady. Jde o jediný šlechtitelský chov hus v Česku s padesátiletou tradicí. Chov čítal 5000 ptáků, veterináři tam v listopadu a prosinci utratili postupně asi 4100 ptáků. Po žádosti chovatele vybrali 420 hus z několika linií, které zatím ušetřili, aby zůstalo šlechtění zachované.*

Veterináři potvrdili nové ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže na Strakonicku. V chovu ve vesnici Řečice, jež patří pod Blatnou, bylo 60 ptáků. Malá část z nich uhynula, zbylé veterináři utratili. V tříkilometrovém ochranném pásmu je i velkochov firmy Blatenská ryba. Veterináři přijmou mimořádná opatření, vznikne i soupis okolních malochovů. Uvedli to veterináři.

"Chovatel v Řečici nahlásil úhyn šesti kusů drůbeže, z toho tří perliček a tří slepic. Další drůbež v chovu, ve kterém se nacházelo původně asi 60 kusů, vykazovala příznaky typické pro ptačí chřipku," sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Veterináři odebrali vzorky, prokázalo se, že je to ptačí chřipka subtypu H5N1. Nakolik je virus patogenní, není zatím zřejmé. Zbývající drůbež v chovu dnes veterináři utratili. Vymezí také ochranné pásmo, pásmo dozoru a přijmou mimořádná opatření.
V ochranném pásmu ohniska je i velkochov firmy Blatenská ryba, řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. Blatenská ryba přišla v roce 2017 kvůli ptačí chřipce zhruba o 27 000 kachen, veterináři tam také zlikvidovali téměř 60 000 násadových vajec. Společnost pak neobnovila chov chovných kachen, obnovila chov kachen jatečných. Teď má asi 30 000 kachen, řekl ředitel firmy Jiří Bláha.*

Malochov slepic ve Ždírci u Plzně, v němž se v pondělí objevila ptačí chřipka, veterináři ve středu zlikvidovali. Šlo o 117 slepic a kachen. Veterináři spolu s krajem a obecními úřady vyhlásili pásma ochrany a dozoru do vzdálenosti deseti kilometrů, které budou platit 30 dnů. Vše je zlikvidováno, bylo tam provedeno čištění a dezinfekce, řekl ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární stanice v Plzni (KVS) Richard Bílý.

"Chovatelka nahlásila úhyn pěti kachen a 12 nosnic. Drůbež před úhynem vykazovala příznaky typické pro ptačí chřipku, podobné příznaky byly i u části žijících ptáků," uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. Podobně jako na dalších místech ČR šlo o subtyp H5N1, který může být nebezpečný i pro člověka. Patogenitu viru dořešily laboratoře ve středu, a dnes mohla být vydána mimořádná veterinární opatření. Podle Bílého jde z 99 procent o přenos od volně žijících ptáků podél řeky Úslavy. "V okolí ohniska do deseti kilometrů není naštěstí žádný velkochov," uvedl.
Po provedení dezinfekce se nyní provádí očista a vše co lze, se spálí. "Bylo by lepší, aby si najali dezinfekční firmu, která to udělá pořádně a my jim to pak v rámci náhrad zaplatíme," řekl Bílý. Pokud chovatelka splní všechna nařízená opatření, může podle zákona o veterinární péči do šesti týdnů požádat ministerstvo zemědělství, které jí uhradí utracené kusy, likvidaci i dezinfekci.
Do 12. prosince se bude sčítat drůbež v ochranném pásmu. Podle počtu chovů a druhů pak budou veterináři drůbež preventivně vyšetřovat. Půjde o několik stovek ptáků.*

Veterináři potvrdili další ohnisko ptačí chřipky, bylo v malochovu se 120 kusy drůbeže ve Ždírci u Blovic v okrese Plzeň-jih. Nemoc byla také potvrzená u volavek na Českolipsku. V obou případech šlo o subtyp H5N1, který je potenciálně přenosný na člověka, sdělil za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer.

"Chovatelka nahlásila úhyn pěti kachen a 12 nosnic. Drůbež před úhynem vykazovala příznaky typické pro ptačí chřipku, podobné příznaky i u části žijících ptáků," uvedl mluvčí o plzeňském chovu. Veterináři po prokázání choroby dnes zbývající drůbež utratili. "V současné době se čeká na stanovení patogenity viru. S ohledem na zjištěnou patogenitu bude okolo ohniska následně vymezeno ochranné pásmo a pásmo dozoru a budou přijata mimořádná veterinární opatření," doplnil.
Choroba pak byla také potvrzená u osmi volavek u Heřmanického rybníka na Českolipsku, pokud nejde o nemoc v chovu, tak se ochranná pásma nevymezují.
Od minulého úterý platí kvůli nákaze zákaz chovu drůbeže pod širým nebem, musí se  umisťovat do budov. Výjimku má chov holubů a běžců, jako jsou pštrosi. Za nedodržení mimořádných veterinárních opatření hrozí až dvoumilionová pokuta pro podnikající a právnické osoby, u fyzických osob je pokuta do 100 000 korun.
V Evropě ohnisek ptačí chřipky přibývá. V České republice letos veterináři utratili už zhruba čtvrt milionu ptáků, nemoc citelně zasáhla například chovy kachen firmy Perena.*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down