Deváté letošní ohnisko ptačí chřipky v ČR je v malochovu drůbeže na Kolínsku

Deváté letošní ohnisko ptačí chřipky v Česku je v malochovu drůbeže v Přišimasech-Skřivanech na Kolínsku. V chovu bylo 184 kusů drůbeže, všechna musela být utracena, řekl Petr Majer ze Státní veterinární správy.

Už před měsícem veterináři na Kolínsku odhalili ohnisko ptačí chřipky v Masojedech. Na nové případy přišli při kontrole a odběru vzorků v chovech v ochranném pásmu kolem tohoto ohniska. V chovu v Přišimasech-Skřivanech byly husy, slepice, křepelky, krůty a kachny. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Praze u nich potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1.
"Všechna drůbež byla v souladu s legislativou utracena. Byla vymezena uzavřená pásma, která se částečně překrývají s pásmy okolo ohniska v Masojedech, a v nich vyhlášena mimořádná veterinární opatření," uvedl Majer.
Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá již v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down