Podmáčená půda posune setí jarního obilí v Plzeňském kraji na začátek dubna. V regionu zatím nikdo nesel. Začátek žní, zahajovaných v regionu tradičně počátkem července, to nijak neovlivní. Zemědělci vítají, že po čtyřech suchých letech je na polích více vláhy, tedy spodní vody. Jařin budou letos sít více, protože někteří z nich nestihli na podzim zasít všechny plochy, řekl předseda krajské agrární komory Jaroslav Šíma, který je předsedou představenstva Osecké zemědělské a obchodní společnosti.

Zimu hodnotí farmáři pozitivně, hlavně kvůli tomu, že nebyly holomrazy a že vláhy bylo v lednu a únoru o 20 až 30 procent více než v minulých letech. Podle Šímy nepůjde kvůli počasí začít sít jařiny ani příští týden. "Pokud zemědělce pustí do polí první týden v dubnu, tak se nic moc nestane. Musí to hlavně trochu vyschnout, aby mohli půdu připravit," uvedl.
Před osmi deseti dny, kdy bylo ráno pod nulou, se farmáři pohybovat po polích mohli. "Stačili jsme všude přihnojit ozimé plodiny, ale všichni to zdaleka nemají. Teď se do polí nemůže, je mokro a bahno," uvedl Šíma. Pamatuje, že před asi 30 lety už byly na Josefa (19. března) jařiny zaseté. "Teď to nejde. Nic se ale neděje. Snad se to příští týden otočí, jak slibují," uvedl. Farmáři jsou rádi za podmáčenou půdu, kde je zásoba vody. Podle Šímy už nesmí v dubnu přijít větší mrazy nebo teplotní výkyvy.
Jařin sice nebývá taková výměra jako u ozimů, ale po loňském mokřejším podzimu řada farem nestačila zasít všechnu zejména ozimou pšenici a bude víc sít jarní odrůdy. "Takže výměry se určitě zvětší, i když nikdy nedají takový výnos jako ozimy," uvedl. Osecká zemědělská to v listopadu jakžtakž stihla a ozimá pšenice už raší. Šéf komory neví o tom, že by farmáři v regionu kvůli finančním problémům na podzim nebo na jaře neseli.*

Zemědělci v jižních Čechách hnojí ozimy. Hlavní jarní práce, jako setí nebo vláčení luk a pastvin, nechávají na konec března a na duben, až půda vyschne a přestane mrznout. Někteří stihli minulý týden zasít oves. Kvůli tomu, že někde měli pozemky loni podmáčené, čekají místy až o pětinu nižší výnos řepky. Vyplává to z rozhovoru s jihočeskými zemědělci.

Přihnojit už stihli zemědělci z družstva Třebonín, které leží mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi. Hospodaří na 850 hektarech, vedle rostlinné výroby mají i 400 kusů skotu. "Teď čekáme, až se vysuší půda, abychom mohli začít sít. Secí mašina do toho nemůže vjet, protože je bahno. Minulý týden, když bylo pěkné počasí, jsme stačili osít asi 20 hektarů ovsa, jinak je to rozbahněné," řekl předseda družstva Jan Rytíř.
Ozimy přihnojuje družstvo Horusice na Táborsku. Sít zatím kvůli mrazu nezačalo. "Budeme ještě podsévat jetele do jařin, děláme hlavně ozimé obiloviny a ozimou řepku. Díky tomu, že budeme podsévat jetel, musíme začít až v dubnu, aby nám nezmrznul," řekl prokurista Milan Houska. Družstvo s 550 hektary stihlo na podzim ošetřit plodiny pomocí herbicidů.
Jinak je na tom Zemědělské obchodní družstvo Borovany na Českobudějovicku. V říjnu mělo kvůli dešťům pozemky moc mokré, muselo tak ukončit setí, neudělalo postřiky, některé polní práce nestihlo. "Teď nám začal hektický čas: hnojení kejdou, kydání stájí, příprava drůbežárny na první turnus, válení jetelišť, doorávání pozemků," uvedl hlavní agronom Jan Kouba. Sít plánují podle počasí na přelomu března a dubna.*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down