Zemědělci v Plzeňském kraji ještě nesejí jařiny, vítají vláhu

Podmáčená půda posune setí jarního obilí v Plzeňském kraji na začátek dubna. V regionu zatím nikdo nesel. Začátek žní, zahajovaných v regionu tradičně počátkem července, to nijak neovlivní. Zemědělci vítají, že po čtyřech suchých letech je na polích více vláhy, tedy spodní vody. Jařin budou letos sít více, protože někteří z nich nestihli na podzim zasít všechny plochy, řekl předseda krajské agrární komory Jaroslav Šíma, který je předsedou představenstva Osecké zemědělské a obchodní společnosti.

Zimu hodnotí farmáři pozitivně, hlavně kvůli tomu, že nebyly holomrazy a že vláhy bylo v lednu a únoru o 20 až 30 procent více než v minulých letech. Podle Šímy nepůjde kvůli počasí začít sít jařiny ani příští týden. "Pokud zemědělce pustí do polí první týden v dubnu, tak se nic moc nestane. Musí to hlavně trochu vyschnout, aby mohli půdu připravit," uvedl.
Před osmi deseti dny, kdy bylo ráno pod nulou, se farmáři pohybovat po polích mohli. "Stačili jsme všude přihnojit ozimé plodiny, ale všichni to zdaleka nemají. Teď se do polí nemůže, je mokro a bahno," uvedl Šíma. Pamatuje, že před asi 30 lety už byly na Josefa (19. března) jařiny zaseté. "Teď to nejde. Nic se ale neděje. Snad se to příští týden otočí, jak slibují," uvedl. Farmáři jsou rádi za podmáčenou půdu, kde je zásoba vody. Podle Šímy už nesmí v dubnu přijít větší mrazy nebo teplotní výkyvy.
Jařin sice nebývá taková výměra jako u ozimů, ale po loňském mokřejším podzimu řada farem nestačila zasít všechnu zejména ozimou pšenici a bude víc sít jarní odrůdy. "Takže výměry se určitě zvětší, i když nikdy nedají takový výnos jako ozimy," uvedl. Osecká zemědělská to v listopadu jakžtakž stihla a ozimá pšenice už raší. Šéf komory neví o tom, že by farmáři v regionu kvůli finančním problémům na podzim nebo na jaře neseli.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down