Tradiční dvoudenní Ovocnářské dny v Hradci Králové se v obvyklém termínu v polovině ledna kvůli omezením souvisejícím s epidemií koronaviru konat nebudou. Pokud to epidemická situace dovolí, mohli by se ovocnáři v hradeckém kongresovém centru Aldis sejít v náhradním termínu v polovině března. Uvedl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Ovocnářské dny jsou největší republikovou akcí pro pěstitele ovoce.

Kvůli epidemii covidu se Ovocnářské dny v roce 2021 vůbec nekonaly. Naposledy se ovocnáři sešli v polovině ledna roku 2020 na tehdejším 63. ročníku Ovocnářských dnů.
Hromadných veřejných akcí se může podle aktuálních vládních nařízení účastnit nejvýše 100 lidí. "Ovocnářských dnů se obvykle účastní kolem 400 až 500 lidí," řekl Ludvík.
Cílem Ovocnářských dnů je bilance uplynulého roku, výměna zkušeností a diskuse o problémech a perspektivách českého ovocnářství a zemědělství. Mezi řečníky jsou vedle ovocnářů představitelé ministerstva zemědělství, Agrární komory či Státní zemědělské a potravinářské inspekce.
Na akci svou práci a výsledky prezentuje Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy, který je i spolupořadatelem dnů. Součástí Ovocnářských dnů je i odborná část. Ovocnáři například diskutují o nových ovocných odrůdách, zemědělském pojištění, možnostech investic do obnovy sadů či o ochraně sadů před škůdci.*

Znojemské historické vinobraní, které bylo letos v plánu od 10. do 12. září, se letos ruší a přesouvá na rok 2022. Důvodem je obava z omezení kulturních akcí kvůli koronavirové pandemii. Znojemská Beseda, jež akci pořádá, se stejně jako v minulém roce připravuje na alternativní program v podobě Vinařských tripů, které směřuje na druhý zářijový víkend a jejichž program zatím nezveřejnila. Za organizátory to oznámil Karel Semotam. Akci ruší také Valtice, naopak Mikulov vinobraní chystá.

Vinobraní s programem na 13 scénách v historickém centru Znojma každoročně navštíví okolo 80 000 až 90 000 lidí. "Doufali jsme, že díky příznivější situaci v souvislosti s pandemií budeme znát také výhled na září. Podle predikcí a stávajících podmínek se ale ani na podzim nevyhneme sektorování kulturních akcí a možná i jiných přísnějších podmínek. To je pro nás nemyslitelnou překážkou, kterou nemůžeme organizačně dodržet," uvedl ředitel Znojemské Besedy František Koudela.
Zakoupené vstupenky lze buď vrátit, nebo je využít v příštím ročníku. "Vstupenky zůstávají v platnosti a my věříme, že si je příznivci vinobraní ponechají a vydají se k nám do Znojma na návštěvu i v roce 2022," uvedl starosta města Jakub Malačka.  Znojemské historické vinobraní je příští rok v plánu 9. až 11. září.*

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) kvůli opatřením v boji proti epidemii covid-19 zrušil celostátní akci pro veřejnost Den za obnovu lesa. Konat se měla v sobotu 17. října. Lesy ČR akci připravovaly několik měsíců na 13 místech v zemi, lidé měli pomoci s obnovou lesů zničených kůrovcem. Prvního ročníku se loni v říjnu zúčastnilo přes 30 000 lidí. Uvedla to mluvčí podniku Eva Jouklová.

"Děkujeme všem, kteří chtěli 17. října přijít do lesa pomoci a dozvědět se o lesích nové generace, jež sázíme. Letos naše plány nevyjdou, ale nevadí. Budeme se na Den za obnovu lesa těšit příští rok," uvedl generální ředitel LČR Josef Vojáček. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi a jejich hlavní snahou je zvládnutí kalamity.
Takzvané malé Dny za obnovu lesa, kterých se od jara konaly desítky, budou pokračovat. Menší skupiny dobrovolníků při nich pracují venku. Sázejí stromky, uklízejí klest, stavějí oplocení nových výsadeb či sbírají semena a šišky pro semenářský závod. Zájemci se na malé Dny za obnovu lesa hlásí podniku on-line, a počet účastníků tak mohou pořadatelé průběžně regulovat podle aktuálně platných opatření v místě i čase. Na jednotlivé akce se lze přihlásit prostřednictvím webu nebo mobilní aplikací.
Při jarní vlně epidemie byly Dny za obnovu lesa zrušené od poloviny března do druhé poloviny května. Podnik je obnovil s tehdejším zrušení nouzového stavu.

Demonstrace plánovaná Agrární komorou za rovné podmínky v zemědělství se kvůli nákazové situaci neuskuteční. Na tiskové konferenci to oznámil prezident komory Jan Doležal. Protestní akce se měla konat v úterý příští týden, kdy by se měl projednávat ve třetím sněmovním čtení zákaz klecových chovů v ČR.

Doležal řekl, že komora nebojuje a priori proti zákazu, ale měl by platit v celé Evropské unii, aby se do ČR následně vejce z klecových chovů nedovážela.
Důvodem zrušení demonstrace je podle něho především nebezpečí, že by se mohli její účastníci nakazit koronavirem, přičemž například v živočišné produkci v ČR je několik hlavních producentů. "Pokud bychom pozvali tyto chovatele, nebo vůbec členy komory do Prahy, tak tady hrozí riziko nákazy a potom se ty členové rozjedou zpět do regionů. A pokud by se tito lidé ocitli v karanténě, nedej bože byli nemocní, tak by byly problémy i v těchto provozech," řekl prezident. Rozhodnutí o nekonání demonstrace podle něj padlo dnes kvůli navyšujícím se počtům lidí nakažených koronavirem. Jejich počty přesáhly dnes druhý den za sebou 1160 lidí.
Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy by se v případě zákazu mělo jednat o kompenzacích pro chovatele za zmařené investice do technologií. Chovatelé podle zástupců komory investovali nejenom v roce 2012, kdy v EU začal platit zákaz chovu slepic v menších, tzv. neobohacených klecích, ale ještě předloni. Tehdy byla podle něj splněna ze strany zemědělců celospolečenská dohoda napříč unií. Nyní je ze strany ochránců zvířat napadaná jako nedostatečná, dodal. Mimo EU podle něj pochází 90 procent vajec právě z neobohacených chovů.

Letošní Mělnické vinobraní, které se mělo konat 19. září, je zrušené. Město by nemohlo zaručit dodržení pravidel ministerstva zdravotnictví kvůli covid-19. Jde o jednu z největších kulturních akcí v regionu, účastní se jí každý rok desetitisíce lidí. Informoval o tom místostarosta Mělníka Petr Volf.

Pořadatelé by podle Volfa nemohli zaručit dodržení pravidla, že počet účastníků ve stejný čas na hromadných venkovních akcích je maximálně 1000 lidí. Rozdělení na sektory by bylo technicky i personálně neúměrně náročné, dodal.
Město se snažilo vinobraní situaci kolem koronaviru přizpůsobit, v červnu ohlásilo změnu z třídenní akce na jednodenní. Vinobraní se mělo uskutečnit v komornější podobě, program měl být rozptýlen v ulicích. Situace se změnila na konci července, kdy ministerstvo zveřejnilo nová pravidla, jejichž dodržení by město zřejmě nedokázalo plně zajistit. "Právníci k tomu vypracovali elaborát," uvedl místostarosta. V případě porušení regulí by městu mohla hrozit až několikamilionová pokuta.
Podle Volfa dosavadní investice do příprav vinobraní dosáhly 200 000 až 300 000 korun. Částku pokryjí organizátoři z takzvaného fondu vinobraní, kde je rezerva z minulých let.
Pro zrušený 82. ročník akce je vybraný nový termín. Uskuteční se 17. až 19. září 2021.

Zrušení letošního ročníku agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích může mít dopady na prodej hospodářských zvířat v ČR i v zahraničí a na prodej zemědělské techniky. Jihočeská agrární komora musí hledat náhradní termíny pro jednání představenstev, pro semináře i akce na podporu regionálních potravin. Uvedli to zástupci zemědělců a komory.

Výstaviště České Budějovice odložilo kvůli omezením spjatým s koronavirem mezinárodní agrosalon Země živitelka na příští rok. Ztráta v tržbách bude přes 50 milionů Kč. Původní termín byl 27. srpna až 1. září, nový je 26. až 31. srpna 2021. Z dalších letošních akcí, které muselo výstaviště kvůli pandemii zrušit, bude mít ztrátu na tržbách 20 milionů korun. Řekl to předseda představenstva Výstaviště Mojmír Severin.
Pravidelné místo má na agrosalonu firma Zetor s traktory. Každý rok tam vede obchodní jednání. "Pro nás je to poměrně komplikace, protože jsme chtěli fyzicky představit nové připravované stroje, přijdeme o přímý kontakt se zákazníky i s partnery. Vzhledem k tomu, že nás zasáhlo i to, že bylo zrušeno Techagro, je to nemilá situace," řekl Václav Janištin z marketingu firmy Zetor.
Jihočeští chovatelé hospodářských zvířat jsou rádi, že zrušení oznámili pořadatelé včas, protože příprava zvířat je složitá a časově náročná. Živitelka je ale podle nich důležitá pro prodej zvířat, jezdí tam i zahraniční zájemci. Problém podle nich je, že se přerušila tradice jak u Země živitelky, tak u veletrhu Techagro v Brně, který letos také nebude.*

Výstaviště České Budějovice odložilo kvůli omezením spjatým s koronavirem mezinárodní agrosalon Země živitelka na příští rok. Ztráta v tržbách bude přes 50 milionů korun. Původní termín byl letos 27. srpna až 1. září, nový je 26. až 31. srpna 2021. Z dalších letošních akcí, které muselo výstaviště kvůli pandemii zrušit, bude mít ztrátu na tržbách 20 milionů korun. Uvedl to předseda představenstva Výstaviště Mojmír Severin.

Agrosalon loni přilákal 123 017 platících návštěvníků, odborníků a hostů, nejvíc od roku 2003, od kdy je výstava šestidenní.
"Klíčový důvod (zrušení) byl, že v následujících měsících nevidíme u pořádání těchto typů akcí pozitivní vývoj. Aby Země živitelka byla ve své kvalitě a velikosti, tak zprávy, které dostáváme, nám v tomhle termínu znemožňují udělat tak velký podnik," řekl Severin.
Země živitelka pravidelně hostí přes 550 vystavovatelů zhruba ze 20 zemí. Představuje různé obory: chov hospodářských zvířat, techniku, myslivost, včelařství, rybářství i potravinářství.
"Zásadní a nesnadné rozhodnutí o přeložení termínu jsme učinili i s ohledem na minimalizaci potenciálních škod a velkých ekonomických ztrát. Jsme si vědomi, že agrosalon Země živitelka je místem četných jednání pro řadu vystavovatelů, je klíčovou akcí k navazování nových obchodních kontaktů. Přesto je ochrana veřejného zdraví v aktuální době nejvyšší prioritou," uvedl Severin v tiskové zprávě ke zrušení 47. ročníku akce.*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down