Zemědělská demonstrace za rovné podmínky kvůli koronaviru nebude

Demonstrace plánovaná Agrární komorou za rovné podmínky v zemědělství se kvůli nákazové situaci neuskuteční. Na tiskové konferenci to oznámil prezident komory Jan Doležal. Protestní akce se měla konat v úterý příští týden, kdy by se měl projednávat ve třetím sněmovním čtení zákaz klecových chovů v ČR.

Doležal řekl, že komora nebojuje a priori proti zákazu, ale měl by platit v celé Evropské unii, aby se do ČR následně vejce z klecových chovů nedovážela.
Důvodem zrušení demonstrace je podle něho především nebezpečí, že by se mohli její účastníci nakazit koronavirem, přičemž například v živočišné produkci v ČR je několik hlavních producentů. "Pokud bychom pozvali tyto chovatele, nebo vůbec členy komory do Prahy, tak tady hrozí riziko nákazy a potom se ty členové rozjedou zpět do regionů. A pokud by se tito lidé ocitli v karanténě, nedej bože byli nemocní, tak by byly problémy i v těchto provozech," řekl prezident. Rozhodnutí o nekonání demonstrace podle něj padlo dnes kvůli navyšujícím se počtům lidí nakažených koronavirem. Jejich počty přesáhly dnes druhý den za sebou 1160 lidí.
Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy by se v případě zákazu mělo jednat o kompenzacích pro chovatele za zmařené investice do technologií. Chovatelé podle zástupců komory investovali nejenom v roce 2012, kdy v EU začal platit zákaz chovu slepic v menších, tzv. neobohacených klecích, ale ještě předloni. Tehdy byla podle něj splněna ze strany zemědělců celospolečenská dohoda napříč unií. Nyní je ze strany ochránců zvířat napadaná jako nedostatečná, dodal. Mimo EU podle něj pochází 90 procent vajec právě z neobohacených chovů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down