10.05.2001 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stížnost na porušení soutěže vyplacením náhrad za sucho ÚOHS vyřídí v několika dnech

Stížnost tří zemědělských společností z Ústeckoorlicka ve věci finančních náhrad za škody, způsobené loňským suchem, vyřídí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v nejbližších dnech. S největší pravděpodobností bude námitka postoupena kontrolnímu orgánu MZe, Uvedl to předseda ÚOHS Josef Bednář.

Společnosti, které stážnost podaly se domnívají, že vláda a MZe omezily hospodářskou soutěž tím, že při poskytování státní finanční podpory ke zmírnění následků škod na porostech způsobených suchem je pominuly, ačkoli měly na podporu nárok. Při rozdělování dotací vycházelo MZe z metodiky hodnocení sucha, která však podle zmíněných společností nerespektovala některé obecně platné agronomické zásady ani dopad sucha na některé oblasti. Nebyl vzat v úvahu ani již známý výsledek sklizně. Společnosti tvrdí, že podle vládního nařízení byly jako více suchem poškozené posuzovány některé plodiny, které jsou na vodu méně náročné (např. chmel, vinná réva) než pícniny. To podle nich zvýhodnilo určitou část podnikatelů v zemědělství.
Žádost na úřad zaslaly firmy ŽIVA zemědělská obchodní, a.s. se sídlem v Klášterci nad Orlicí, VIKA Kameničná a.s. ze Žamberku a Kunvaldská a.s. se sídlem v Kunvaldu v zastoupení právnické kanceláře Petra Nuckollse z Ústí nad Orlicí. Kritizovaly mimo jiné i skutečnost, že náhrada zemědělcům nebyla poskytnuta již v roce 1998, kdy průměrný výnos obilovin v tuzemsku činil 3,97 t/ha a byl takřka stejný jako v loňském roce, tedy 3,91 t/ha.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down