S odbytem nižším o deset až 15 procent počítá letos Stock Plzeň. Největší český výrobce, který loni prodal 26 milionů litrů lihovin, se tomu snaží čelit posilováním exportu, zaváděním nových výrobků a rozšiřováním portfolia prodávaných alkoholických nápojů. Informoval o tom generální ředitel podniku Martin Petrášek.
Propad Stocku bude podle Petráška jak ve fernetech, tak v rumu, tedy nejprodávanějších lihovinách firmy. "Nejsilnější kategorie hořkých bylinných likérů se nevyvíjí tak dobře," uvedl marketingový ředitel Richard Švéda. Stock od října zvýšil ceny lihovin v průměru o tři procenta. Cena lihu sice klesla, ale po vstupu do EU se až o sto procent zdražil cukr. "Výrazně šly nahoru všechny byliny," uvedl manažer provozu Prádlo Václav Šitner. Loni se podílely na nákladech pěti procenty, nyní osmi. Nejvíce zdražil heřmánek, jehož cena vzrostla 2,5krát, a hořec.
"Mít úzký sortiment je špatné," uvedl Švéda. Stock se proto stal začátkem roku výhradním dovozcem světové dvojky na trhu lihovin - britských Allied Domecq, která vyrábí whisky Tullamore Dew, Ballantine, gin Beefeater, rum Malibu a koňak Courvoisier. Dalším strategickým krokem byl jarní vstup na trh vína. Tato komodita sice není tak zisková, ale roste letos o deset procent. Značky Král vinohradu z Vinselektu Michlovský firma letos prodá přes 600.000 lahví a příští rok chce Stock ve vínu dále posílit a vedení nevyloučilo ani kapitálový vstup do některého z výrobců.
Stock nesouhlasí s čerstvými údaji statistického úřadu, že spotřeba lihovin meziročně vzrostla z 3,3 na 3,4 litru čistého alkoholu na hlavu. Z těchto čísel prý nelze vyvozovat spotřebu, neboť nárůst vychází z předzásobení obchodníků z konce loňského roku, které způsobilo třináctiprocentní zvýšení spotřební daně od ledna. Petrášek označil čísla za nesmyslná, neboť podle nich by měli Češi vypít dvakrát více lihovin než v Rusku.