29.04.2008 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stock Plzeň s rekordním ziskem

Největší tuzemský výrobce lihovin, Plzeňský Stock, loni vydělal 470 milionů Kč, meziročně o 55 procent více. Jak dnes řekl na tiskové novinářům ředitel podniku Martin Petrášek, jde o nejlepší výsledky v téměř devadesátileté historii společnosti.

Díky rekordnímu prodeji lihovin vzrostly tržby podniku meziročně z 1,72 na 1,86 miliardy korun bez započtení spotřební daně. Hrubý zisk byl vyšší o více než 44 procent a dosáhl 588 milionů Kč.
Stock, jehož tržní podíl v Česku činí 35 až 36 procent, loni prodal 26,65 milionu litrů lihovin, meziročně o 8,1 procenta více. Likérka tak překonala rekord z roku 2001, kdy odbyt činil 26,2 milionu litrů. "Jednoznačně roste poptávka po kvalitních značkových lihovinách, zvyšuje se koupěschopnost lidí. Tento trend by měl pokračovat," uvedl Petrášek. Podle něj se celníkům podařilo výrazně omezit černý trh s lihovinami.
Export Stocku se loni zvýšil o více než 15 procent a překročil tři miliony litrů lihovin, což byl také rekord. Hlavním trhem je Slovensko, kde mají rozhodující úspěch fernety.
Nárůst odbytu zaznamenala likérka téměř v celém výrobkovém spektru 40 značek. Nejvýrazněji rostla peprmintka a griotka, jichž firma prodala celkem zhruba dva miliony litrů, meziročně o 36 respektive o 50 procent více. Božkov Vodka zaznamenala nárůst také 36 procent a posílila svoji pozici nejoblíbenější vodky v gastronomii. Téměř sedm milionu litrů prodal podnik Božkova tuzemského, dříve rumu, meziročně o šest procent více.
Odbyt nejprodávanějších výrobků Stocku - fernetu klasického a citronového - rostl v jednotkách procent. Celkový prodej těchto likérů podpořil průzračný fernet 8000, který firma uvedla na trh v říjnu. Prodala ho přes 200.000 litrů a nyní má tříprocentní podíl v maloobchodě.
O desítky procent vzrostl prodej ovocných destilátů - slivovice a hruškovice. Celkový prodej se pohyboval ve statisících litrů. Češi se podle Petráška po 20 letech vracejí k tradičním lihovinám, ale preferují známé značky.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down