10.09.2007 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stock zdvojnásobí nákup hrušek

Minimálně 600 tun hrušek z Čech a Moravy pro výrobu hruškovice nakoupí letos plzeňský Stock. Jde o téměř dvojnásobné množství oproti loňsku, kdy firma po 20 letech výrobu hruškovice obnovila. První lahve pětačtyřicetiprocentního destilátu s titulem Excellent jdou na pulty v těchto dnech. Popularita hruškovice v Čechách převyšuje odbyt na Moravě, uvedl vedoucí pálenice Václav Šitner. vedoucí pálenice Stock v Prádle s padesátiletou tradicí. Plzeňští hostinští tvrdí, že lidé už požadují hruškovici častěji než slivovici.

Letošní úroda hrušek byla solidní. "Nakoupíme je jako loni pouze z ČR, hodně ze Šumavy. Dnes dovezená várka je ze Sušicka a Strakonicka," dodal Šitner. Ceny ovoce z Rakouska a Německa jsou dvojnásobné. Stock má sedm dodavatelů hrušek, kteří je vykupují od sadařů. První hruškovici stáčel minulý měsíc. Košt hruškovice z letošní produkce očekává ve druhé polovině října, první slivovici 22. října.
Hruškový kvas vzniká v Prádle šest až deset týdnů z kombinace podzimních a zimních odrůd hrušek, například Conference, Solanka, Máslovka. Vyzrálý pak prochází postupnou destilací. Jemnou chuť a vůni získává díky šesti až osmiměsíčnímu ležení v kameninových nádobách.
Švestky bude muset Stock dovézt, protože letos je velmi špatná úroda. Firma jich nakoupí asi dvojnásobek oproti hruškám. "Po velmi dobrém loňsku je úroda katastrofická. Švestka vůbec nejsou, podobně jako před pěti lety," uvedl Šitner. Zavinily to mrazy po velkém suchu, vůči nimž stromy nebyly odolné. 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down