Stop dotacím na bioplynové stanice (aktualizováno 14:00 hod)

Ministerstvo zemědělství v pátek pozastavilo dotace na výstavbu bioplynových stanic. Své rozhodnutí zdůvodnilo mimo jiné strachem z neúměrného nárůstu výkupu dotované energie. Ministerstvo chce rozhodnutím také uspořit finanční prostředky. Proti tomu se na dneští tiskové konferenci rázně ohradila Agrární komora ČR. Komora tvrdí, že zemědělským podnikům hrozí z rozjetých projektů mnohamilionové škody. Ukončení dotací je podle ní rovněž v rozporu s dlouhodobým vládním plánem a Česká republika tak přijde o peníze z Bruselu. Verdikt MZe kritizují také bankéři.

Úřad v pátek oznámil žadatelům, kteří během červnového 13. kola žádostí o dotace na stavbu či modernizaci bioplynové stanice zažádali o finanční podporu svého projektu, že zastavil administraci jejich projektů.
„Bioplynové stanice se budou moci dál stavět, ovšem bez dotací,“ uvedla mluvčí ministerstva Tereza Dvořáčková. Mluvčí uvedla, že MZe bude společně s dalšími partnery hledat nejefektivnější způsob podpory obnovitelných zdrojů energie.
Podle agrární komory podlehlo ministerstvo nejspíše tlaku energetické lobby. „Zastavení podpory bioplynových stanic je v přímém rozporu s dosavadní politikou vlády, ministerstva zemědělství a vývojem sousedních zemí, kde stavby bioplynových stanic jsou maximálně podporovány,“ řekl novinářům prezident Agrární komory Jan Veleba. „Máme indicie, že se vše děje na pokyn premiéra (Petra Nečase) a dodávám, že náš názor je, že vše může souviset s tím, že ČEZ chtěl vstoupit do tohoto byznysu, čímž by ovládl české zemědělství. To se mu nepodařilo, protože nemá půdu, “ dodal s tím, že spojovací osobou mezi vládou a společností ČEZ může být bývalý ministr průmyslu a obchodu a dnešní Nečasův poradce Martin Říman, který je od loňského srpna současně předsedou dozorčí rady ČEZ.
Rozhodnutí ministerstva se nelíbí ani bankám, u nichž si zemědělci na stavbu stanic půjčují. „I my jako zástupci banky vnímáme zrušení 13. kola jako velmi negativní zprávu pro sektor českého zemědělství,“ uvedl Mojmír Severin z GE Money Bank, která financuje více než čtvrtinu bioplynových stanic v tuzemsku. „V současné době evidujeme zájem o financování zhruba 25 projektů. Tímto rozhodnutím očekáváme pokles realizovaných projektů pod deset,“ řekl.
Ministr zemědělství Ivan Fuksa ještě v březnu uvedl, že ministerstvo za posledních pět let dalo peníze na více než 150 bioplynových stanic v rámci Programu rozvoje venkova. Průměrná výše dotace se pohybuje kolem 17 milionů korun. „Velkou výhodu stanic vidím především ve využití vlastních vstupních surovin a následného využití odpadního tepla v komunálním sektoru,“ řekl tehdy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *