16.01.2003 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stop prasatům z belgické provincie Liege

Státní veterinární správa ČR obdobně jako členské země EU nepovoluje dovoz a tranzit prasat a produktů z nich z Belgie, a to z jedné z jejích devíti provincií, z provincie Liege, česky Lutychu. Zde totiž byl zjištěn klasický mor prasat u divokých prasat

Státní veterinární správa rozhodla o zákazu dovozu a tranzitu živých prasat, jejich spermatu, embryí a vaječných buněk a tepelně neopracovaných výrobků z vepřového z belgické provincie Liege. Ve stejném rozsahu se tyto podmínky týkají samozřejmě i černé zvěře, tj. divokých prasat. Naše rozhodnutí vychází z Rozhodnutí Evropské komise č. 2002/1009/EC.
Právě černá zvěř je rezervoárem klasického moru prasat, proto se také náš státní veterinární dozor věnuje sledování ulovené černé, obzvlášť v pohraničních oblastech. Toto onemocnění, které sice člověku nehrozí, bylo u nás naposledy zlikvidováno u domácích prasat na Kroměřížsku v roce 1997 a u divokých prasat v roce 1999. U některých našich sousedů se pravidelně tu s větší, tu s menší intenzitou vyskytuje stále, příkladem mohou být některé spolkové země Německa, dále čas od času Francie, Lucembursko a nyní i Belgie. Kromě Belgie, provincie Liege platí stejný zákaz stále na čtyři spolkové země Německa, dva departementy Francie a Lucembursko.
Od zmíněného roku 1999 u nás klasický mor prasat u divokých prasat nebyl zjištěn. Naše republika byla také v loňském roce uznána za zemi, které se podařilo toto, zejména pro chovy domácích prasat nebezpečné onemocnění, vymýtit, za zemi klasického moru prasat prostou.
Obvyklý postup státního veterinárního dozoru je ten, že pokud by pohraniční veterinární kontrola zjistila dovoz nebo tranzit výše zmíněného zboží z belgické provincie Liege, místně příslušná OVS nepovolí dovoz ani tranzit (např. podle § 54, odst. (2) písm. c) zákona č. 166/1999 Sb., veterinárního zákona).

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down