Stovka ekologických projektů z evropských peněz

Stovka ekologických projektů za tři čtvrtě miliardy korun by se mohla uskutečnit z evropských peněz, pokud je žadatelé stihnou zhotovit a proplatit do konce letošního roku. Jde o projekty, které mají například snížit riziko povodní a emise, revitalizovat rybníky, školní zahrady a dětská hřiště nebo přispět na zateplování škol a nemocnic. Ministerstvo životního prostředí o tom informovalo na webových stránkách.

Poslední projekty z končícího operačního programu Životní prostředí 2007-2013, které patřily do takzvaného zásobníku, v úterý podepsal ministr Richard Brabec. Na webu ministerstva uvedl, že jsou to projekty, na něž v době jejich výzvy nezbyly peníze. Úřad žadatele ale upozornil, že by s přípravou neměli otálet. Do konce prosince musejí být hotové všechny práce, na něž se bude vztahovat podpora, a také musí být zhotovitelům proplaceny faktury.  Ministerstvo loni oznámilo, že výzvy pro nadcházející operační program spustí letos v březnu. Mezi prvními by měly vyhlásit výzvy na systémy třídění, a to kvůli nové legislativě o nakládání s bioodpady.
MŽP plánuje z evropských peněz opět podporovat například čistírny odpadních vod, vodovody a kanalizace a protipovodňová opatření. V ochraně přírody a krajiny má dominovat péče o ohrožené druhy. Do prioritních os jsou zahrnuty i energetické úspory vzhledem k českým závazkům na zateplování budov. Novinkou mají být "kotlíkové dotace" v domácnostech. Právě u nich se ale komisi nelíbil plán na výměny kotlů spalujících uhlí za nové kotle - ovšem rovněž na uhlí. MŽP se proto přiklonilo k různým kombinacím i na biomasu a plyn. Dotované z fondů EU by mohly být všechny druhy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down