19.06.2008 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stovky zvířat byly utraceny kvůli chorobám

V České republice bylo vloni kvůli různým nemocem, jako je například BSE, salmonelóza či ptačí chřipka, utraceno více než 600 tisíc hospodářských zvířat, především drůbeže. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Upřesnil, že v souvislosti s BSE bylo vloni utraceno 163 kusů skotu, kvůli klusavce u ovcí 59 ovcí. Příčinou utracení 45 tisíc ryb byl výskyt infekční hemopoetické nekrózy (nekrózy krvetvorné tkáně). Kvůli zjištěné salmonelóze v chovech drůbeže bylo v roce 2007 usmrceno 398 481 nosnic, kvůli choleře 3094 krůt a kvůli výskytu ptačí chřipky 172 939 krůt. Včelí mor pak stál za likvidací 1008 včelstev.
"Právě díky důslednému razantnímu postupu orgánů státního veterinárního dozoru se i nadále daří, že nebezpečné nákazy zvířat naši republiku nesužují. Je třeba také dodat, že uskutečňujeme nadále ozdravovací programy, aby se situace ještě zlepšila. Například od počátku roku 2006 probíhá Národní ozdravovací program od IBR (infekční bovinní rhinotrachetidy), již druhým rokem probíhá Program tlumení salmonely v chovech drůbeže a razantněji se postupuje podle dokonalejší metodiky proti moru včelího plodu a proti varroáze," sdělil Duben. ČR je tak orgány EU uznána za zemi prostou brucelózy, leukózy a tuberkulózy skotu, Aujeszkyho choroby prasat, brucelózy ovcí a koz a vztekliny.  Zároveň připomněl, že všichni chovatelé jsou povinni neprodleně místně příslušné krajské veterinární správě nahlásit jakékoli podezření z nebezpečné nákazy zvířat.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down