04.07.2006 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Strach z ptačí chřipky v Evropě klesá

Pro stále menší počet lidí v Evropě představuje ptačí chřipka důvod ke znepokojení. Všude ve světě ale tomu tak není, například v Kuvajtu má z viru H5N1 strach 78 procent obyvatel a v Austrálii 74 procent. Vyplývá to z údajů reprezentativního průzkumu, které minulý týden v Hamburku zveřejnil demoskopický institut Ipsos.

Přitom v zemích, kde mají z ptačí chřipky největší strach, nákaza ještě vůbec nevypukla - neměli tam ani jeden případ. Naproti tomu v Německu, Francii a Švédsku, kde již nákaza postihla řadu ptáků a dokázala se přenést i do chovů, má obavy jen 24 až 48 procent dotázaných. "Podprůměrné znepokojení" ptačí chřipkou v evropských zemích vychází z velké důvěry občanů v příslušné státní orgány, které s chřipkou bojují, domnívají se odborníci z Ipsosu.
Šíření infekce ptačí chřipky však v řadě zemí přece jen změnila návyky spotřebitelů, kteří nyní konzumují méně drůbeže a vajec. Například v Saúdské Arábii se spotřeba drůbežího masa snížila o 30 procent a vajec o 26 procent. V Německu to bylo zřetelně méně - o 18 procent méně masa a o 13 procent méně vajec. Nejchladnokrevnější jsou ale Švédové: přestože se choroba v jejich zemi objevila, své stravovací návyky prakticky nezměnili.
Průzkum dotýkající se řady různých otázek, mimo jiné i ptačí chřipky, se uskutečnil letos v květnu a zahrnul 20.000 lidí v 19 zemích světa.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 44MB (8.8% of 500MB)