Strakonický pivovar Dudák loni uvařil přibližně 55 500 hektolitrů piva

Strakonický pivovar Dudák loni uvařil přibližně 55 500 hektolitrů piva. Je to zhruba o osm procent více než v roce 2021. V tiskové zprávě o tom informoval ředitel pivovaru Dušan Krankus. Strakonický Dudák je jediný český pivovar, který vlastní město. Od 1. ledna navíc podnik změnil název a jmenuje se Pivovar Strakonice 1649.

"Přesné hospodářské výsledky ještě nemáme, ale prodejně byl rok 2022 úspěšnější než roky 2020 a 2021. Po covidu přišly úplně jiné problémy, a to ve formě vysoké inflace a vysokých cen za energie," uvedl Krankus. Dodal, že loni provoz ukončily například pivovary v Žatci a Pardubicích, což byly podobně velké podniky jako strakonický. "V tomto ohledu lze tudíž náš prodejní rok hodnotit jednoznačně jako pozitivní. V dnešní turbulentní době dát jednoznačnou odpověď, jak se bude oboru pivovarnictví a gastronomie dařit, není úplně jednoduché. Náklady rostou, ale zdražovat donekonečna není možné," uvedl.
Počátky strakonického piva spadají do roku 1308. Várečné právo pak získali obyvatelé 8. prosince 1367 listinou Bavora IV. Pivovar vznikl v roce 1649. V roce 2004 město koupilo pivovar od státu za 69,2 milionu korun.
Pivovar od prvního ledna změnil název i logo. Podle Krankuse tím podnik poukazuje na tradici. "Změnou názvu, novým logem a sloganem chceme zdůraznit dlouhou a zejména nepřetržitou historii výroby našeho piva, jeho řemeslný charakter a tradiční technologie. Zase taková samozřejmost to dnes být nemusí. Dudák jako značka nadále zůstává. V rodině našich piv také najdete značky Klostermann, Král Šumavy a Otavský zlatý," řekl Krankus.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down