Strakonický pivovar se dostal do zisku

Strakonický pivovar Dudák se loni dostal do čistého zisku 1,3 milionu Kč po předloňské ztrátě 1,1 milionu. Obrat klesl o 2,1 milionu na 82 milionů. Dudák loni uvařil 47 690 hektolitrů, meziročně o 4256 hektolitrů méně. Proti roku 2019 byl výstav nižší o necelých 16 procent. Na výsledcích se druhým rokem projevila covidová pandemie. Většina zisku půjde na pokrytí neuhrazené ztráty minulých let. Vyplývá to z výroční zprávy.

"Do obchodních aktivit se negativně projevila pandemie také v získávání nových zákazníků či nových exportních příležitostí. V době protipandemických vládních opatření, kdy byly zavřené veškeré restaurace a hotely a prodej sudového piva se zastavil, se významně posílil prodej piva lahvového. Důležitou obchodní roli v tomto období sehrála podniková prodejna pivovaru, kde pivovar zaznamenal opět solidní objem prodejů," stojí ve výroční zprávě. V ČR se Dudák zaměřuje hlavně na Pootaví, Šumavu, Prahu a Brno. Malou část produkce vyváží, loni do Maďarska, na Slovensko a Ukrajinu. Lahvové pivo prodává v mnoha českých obchodních řetězcích. Na letošek naplánoval pivovar investice do technologií přes 12 milionů korun, nejvíc za posledních pět let. Kvůli pandemii je v předchozích letech odkládal. Strakonický Dudák je jediný český pivovar, jejž vlastní město. Má zhruba 60 zaměstnanců. Počátky strakonického piva se datují do roku 1308. Várečné právo pak získali obyvatelé 8. prosince 1367 listinou Bavora IV. Pivovar vznikl v roce 1649. V roce 2004 město koupilo pivovar od státu za 69,2 milionu korun. Radnice si na koupi vzala úvěr, ročně splácí 3,3 milionu korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down